Każdy może pomóc udokumentować czas pandemii

Data publikacji: 16.05.2020 07:40
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.05.2020. Materiały dotyczące życia w czasie pandemii koronawirusa. Szycie maseczek w ramach akcji Kielce szyją maseczki dla medyków

16.05.2020. Materiały dotyczące życia w czasie pandemii koronawirusa. Szycie maseczek w ramach akcji Kielce szyją maseczki dla medyków
Fot. Agata Szrek

Archiwa państwowe w całym kraju szukają materiałów, które zobrazują, jak wygląda życie w czasach pandemii koronawirusa. Mogą to być m.in. zdjęcia, filmy, plakaty, komunikaty, pamiętniki i dzienniki.

- Wszyscy uczymy się żyć w nowej rzeczywistości, dlatego każdy może wziąć udział w tej akcji - mówi Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.

Jak dodaje, okres pandemii to newralgiczny czas. Dzięki zebranym dokumentom młodsze pokolenia za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą mogły dowiedzieć się, jak żyło się w tych niecodziennych czasach.

Podkreśla, że dotychczas do kieleckiego archiwum i oddziału w Sandomierzu trafiło ponad 140 materiałów. Są to głównie fotografie.

- Mamy zdjęcia z bloku operacyjnego. Są tam lekarze w trakcie operacji, więc myślę, że te fotografie są wyjątkowe. Dostaliśmy również przemyślenia, refleksje ubrane w formę opowiadania o tym, jak autor i jego znajomi radzili sobie w czasie pandemii. Ponadto mamy zdjęcia z kościoła: z chrzcin i ślubu, kiedy wszyscy są w maseczkach, rozmieszczeni, a w uroczystości bierze udział zaledwie kilka osób - podkreśla.

Jak dodaje Beata Białek, rzecznik prasowy Archiwum Państwowego w Kielcach, dużo fotografii przedstawia codzienne życie mieszkańców w czasach pandemii.

- To urodziny 12-latka, który w maseczce trzyma tort. Są też fotografie osób z zasłoniętymi twarzami, które sadziły kwiatki. Mamy też zdjęcia dokumentujące puste półki w sklepach, z tych początkowych czasów, kiedy delikatna panika ogarnęła ludzi - zaznacza.

Beata Białek podkreśla, że wszystkie materiały można przynieść bezpośrednio do Archiwum Państwowego w Kielcach, gdzie stoi specjalnie utworzona skrzynka lub wysłać na adres mailowy - archiwumpandemii@kielce.ap.gov.pl.

Przekazując dokumenty należy podać swoje dane kontaktowe oraz opisać je, np. kiedy fotografia została wykonana, jakiej czynności dotyczy, kto jest jej autorem.

Materiały wkrótce będą zaprezentowane na stronie internetowej www.szukajwarchiwach.gov.pl. Ponadto Archiwum Państwowe w Kielcach ma plan, aby w przyszłości stworzyć wystawę zgromadzonych dokumentów.

Reklama