Przed nami Wirtualna Noc Muzeów

Data publikacji: 16.05.2020 08:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe

Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przed nami Noc Muzeów. W tym roku święto odbędzie się wirtualnie. Niektóre placówki przygotowały specjalne propozycje dla widzów.

Muzeum Narodowe w Kielcach wprawdzie już otworzyło się dla zwiedzających, ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie może zaprosić na nocne zwiedzanie. Dlatego na wspólne świętowanie odsyła do internetu. O tym, że warto zajrzeć na muzealne media społecznościowe przekonuje Urszula Kinder, rzecznik tej instytucji.

- Będzie możliwe zwiedzanie wirtualne. Być może właśnie dzięki temu będzie można się dowiedzieć dużo więcej ciekawostek o pałacu, do czego serdecznie zapraszamy - zachęca.

O godzinie 20.00 na muzealnym kanale youtube oraz na facebooku rozpoczną się pierwsze wydarzenia. Po galerii oprowadzi kustosz Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, Bożena Sabat. Z kolei główny konserwator muzeum, Małgorzata Misztal zaprezentuje pałacowe fryzy portretowe, które wciąż przechodzą proces konserwacji.

Muzeum Narodowe przygotowało również propozycję dla odważnych. O godzinie 22.00 na wystawę „Strach” zabierze internautów jej kurator, Joanna Kaczmarczyk. Ta ekspozycja na razie jest wyłączona ze zwiedzania, więc jest to okazja, by ją zobaczyć.

Na wirtualną Noc Muzeów zaprasza także Muzeum Historii Kielc. Dziś o godzinie 19.00 zostanie pokazana pierwsza część  cyklu filmów przygotowywanych na wystawie „100-lecie Huty Ludwików...”. Na początek odcinek o historii zakładu do 1939 roku, opowiedzianej przez jednego z  autorów wystawy, Konrada Otwinowskiego. Kolejne odcinki będą systematycznie umieszczane na muzealnym kanale na youtube.

Reklama