Senator Krzysztof Słoń wybrany do prestiżowego gremium

Data publikacji: 16.05.2020 10:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator PiS

Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator PiS
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości po raz drugi został członkiem Rady Programowej Współpracy Rozwojowej działającej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Do głównych zadań gremium należy między innymi wsparcie resortu w opiniowaniu planów i kierunków pomocy międzynarodowej, jaką Polska przekazuje innym krajom w Europie i na świecie. 

Jak informuje senator Krzysztof Słoń - w ramach współpracy rozwojowej Polska działa dwutorowo, zarówno w ramach Unii Europejskiej i ONZ, które świadczą pomoc dla państw rozwijających się, jak również indywidualnie.

- Główne kierunki naszej działalności to Europa Wschodnia m.in. Białoruś, Ukraina, Mołdawia, ale także działalność w Afryce i na Bliskim Wschodzie m.in. w Senegalu czy Afganistanie. W formie rozliczeń grantowych nasza roczna pomoc to około 3 mld złotych. Natomiast w przypadku współpracy dwustronnej, kwota pomocy wynosi niemal 900 mln złotych - dodaje.

Krzysztof Słoń wyjaśnia, że przekazywane środki przeznaczane są miedzy innymi na rozwój demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorczości, a także edukacji czy służby zdrowia.

- Zasiadanie w radzie, to dla mnie duże wyzwanie, a jednocześnie powód do satysfakcji, ponieważ mogę obserwować, jak bardzo rośnie znaczenie Polski jako tego kraju, który decyduje o kształcie współczesnego świata poprzez wyrównywanie różnic miedzy poszczególnymi państwami. Wyciągamy solidarnie rękę do tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Jest to widoczne także w działaniach naszego rządu i inicjatywach, które podejmujemy m.in. w zakresie pomocy humanitarnej - dodaje.

Skład Rady Programowej Współpracy Rozwojowej stanowi 25 osób, wśród nich są parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, największych organizacji pozarządowych i uczelni wyższych.

Reklama