Chęciny otwierają się dla turystów

Data publikacji: 16.05.2020 16:30
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.05.2020 Chęciny. Widok na zamek

15.05.2020 Chęciny. Widok na zamek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od soboty można zwiedzać Zamek Królewski i Niemczówkę w Chęcinach. W tej drugiej została otwarta izba muzealna poświęcona „Panu Wołodyjowskiemu” i jego filmowej adaptacji.

Jak powiedział Konrad Szymański, pracownik Niemczówki, zwiedzający mogą dowiedzieć się w izbie, jakie sceny kręcono w miasteczku i obejrzeć mnóstwo ciekawostek związanych z filmem.

- Ta izba ma przede wszystkim wyeksponować to, co jeszcze mieszkańcy pamiętają i to, co zebrali. Na wystawie są m.in. archiwalne zdjęcia z tego okresu, zrobione właśnie przez mieszkańców, którzy w tym filmie uczestniczyli -  podkreśla.

Poza zdjęciami w izbie można zobaczyć m.in. autografy i portrety aktorów z filmu „Pan Wołodyjowski”, np. Daniela Olbrychskiego i Jana Nowickiego, a także odlewy ich dłoni, które wykonano podczas spotkania w ubiegłym roku.

Zachęcony izbą był pan Piotr. Jak mówi, bardzo mu się spodobała.

- Dużo jest rzeczy, które wcześniej nie były publikowane. Ponadto są ciekawe stroje, które można zobaczyć na żywo. Można też poczytać i utrwalić swoją wiedzę zarówno o Chęcinach, jak i aktorach i filmie - mówi.

„Pan Wołodyjowski” to ostatnia część „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, ale została zekranizowana jako pierwsza. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana pojawił się w kinach 8 marca 1969 roku. Wiele ujęć nakręcono właśnie w Chęcinach. Tam też została zbudowana atrapa zamku z Kamieńca Podolskiego. W Chęcinach powstały między innymi wszystkie masowe sceny, ale też scena śmierci pana Michała, którego grał Tadeusz Łomnicki.

Dużym zainteresowaniem cieszył się w sobotę także Zamek Królewski. Pojawił się tu m.in. pan Adam wraz z rodziną. Jak mówi, mieszkają na Mazowszu, ale Chęciny bardzo im się podobają, dlaczego często tu wracają.

Zamek Królewski jest czynny w godzinach od 9.00 do 19.00, natomiast Niemczówka od godziny 9.00 do 18.00. Wstęp do obu atrakcji jest płatny. Do Niemczówki bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł, z kolei do zamku bilet normalny kosztuje 13 zł, a ulgowy 10 zł. Obowiązują również ulgi m.in. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, czy Ogólnopolskiej Karty Seniorów.

Ponadto wprowadzono nowe zasady zwiedzania w okresie zagrożenia COVID-19, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwiedzającym, jak i pracownikom. Na terenie ruin zamku może przebywać jednocześnie do 133 osób, natomiast w samej Niemczówce maksymalnie 15 osób. Wyznaczono także jeden kierunek zwiedzania. Wejście na zamek znajduje się od strony zachodniej, a wyjście wschodniej.

Na wieżę widokową turyści są wpuszczani pojedynczo, z wyłączeniem rodzin i osób wspólnie zamieszkujących. W takim przypadku, liczba ta nie może przekroczyć sześciu osób. Dodatkowe atrakcje znajdujące na zamku, takie jak chociażby strzelanie z łuku, przymierzanie elementów zbroi, czy też sesja fotograficzna na koniu nadal muszą pozostać wyłączone - aż do odmrażania kolejnych obostrzeń.

Można natomiast skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem, ale jedynie w wyznaczonych godzinach. Grupy nie mogą przekroczyć liczby dziesięciu osób. Należy też zachować minimum dwa metry odległości od innych osób, za wyjątkiem rodzin i osób wspólnie zamieszkujących. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem każda osoba powinna mieć także założoną maseczkę zakrywającą usta i nos.

Zamek Królewski w Chęcinach jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na turystycznej mapie województwa. W 2019 roku warownię odwiedziło ponad 223 tys. turystów, co dało absolutny rekord w dziejach zabytku.

Reklama