Wierni upamiętnią św. Jana Pawła II w dniu setnej rocznicy Jego urodzin

Data publikacji: 16.05.2020 16:56 / Data aktualizacji: 17.05.2020 07:49
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: pomnik papieża-Polaka na placu św. Jana Pawła II w Kielcach

Na zdjęciu: pomnik papieża-Polaka na placu św. Jana Pawła II w Kielcach
Kielce / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

18 maja przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w niedzielę we wszystkich kościołach zostanie odczytany list polskich biskupów dotyczący świętego Polaka. Episkopat zaapelował też, by w każdym kościele 17 lub 18 maja odprawiono mszę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II.

W niedzielę o godzinie 15.00 takiej mszy w kościele w Dyminach będzie przewodniczył biskup Marian Florczyk. Jak mówi, w tej świątyni znajdują się pamiątki związane z Janem Pawłem II, które otrzymał w Watykanie.

- To na przykład filiżanki, talerzyki, różaniec, który otrzymałem od Jana Pawła II, ale też jego piuska oraz sutanna. To jedna z ostatnich szat, która jest nieco krzywa. Powstała, gdy papież w wyniku choroby chodził już mocno pochylony. Sutanny szyto tak, by dopasować je do postawy papieża - wyjaśnia bp Marian Florczyk. Ksiądz biskup przyznaje, że św. Jana Pawła II bardzo brakuje w dzisiejszym świecie, także jemu osobiście.

Wyjątkową oprawę będzie miała także plenerowa msza dziękczynna za pontyfikat papieża, która zostanie odprawiona w kościele garnizonowym w Kielcach w niedzielę o 12.30. Jak mówi wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Edyta Bobryk, uroczystość odbędzie się pod hasłem „Mundurowy Dzień Papieski”. Podczas mszy, w ramach modlitwy uwielbienia, będzie można usłyszeć fragmenty przemówień papieskich oraz śpiew w wykonaniu solistów: Renaty Drozd, Andrzeja Wiśniewskiego i Darka Bernatka.

- Usłyszymy „Błogosławieni miłosierni”, „Ave Maria”, „Zdumienie” Piotra Rubika. Będą też ulubione utwory Ojca Świętego, jak „Barka”, a nawet „Góralu czy ci nie żal”. Obok ołtarza stanie zabytkowy papamobile z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny - wymienia Edyta Bobryk.  

Uroczystości z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbędą się w niedzielę również w Sandomierzu. Mszy w bazylice katedralnej, która rozpocznie się o godzinie 9.00 będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że  nauczanie papieża, który przez 26 lat kierował Kościołem jest niezwykle bogate.

- Ono koncentruje się na Chrystusie, który jest naszym zbawicielem, ale też na człowieku. Św. Jan Paweł II  broni człowieka, począwszy od poczęcia do naturalnej śmierci - dodał hierarcha.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przez wiele lat współpracował w Watykanie z papieżem Janem Pawłem II. Wspomina, że Ojciec Święty ujmował bezpośredniością, był życzliwy, ale też potrafił powiedzieć wprost, gdy coś mu się nie podobało.

Kwadrans przed liturgią młodzież wystąpi z programem słowno-muzycznym o papieżu-Polaku. Po mszy zebrani przejdą przed pomnik papieski na błoniach, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów. Monument postawiono na pamiątkę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Sandomierza 12 czerwca 1999 roku.

Dalsze uroczystości z okazji setnej rocznicy urodzin papieża odbędą się będą w poniedziałek. Zaplanowano m.in. konferencję on-line szkół noszących jego imię, a także konkurs internetowy  na temat życia i nauczania św. Jana Pawła II organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sandomierskiej.

W obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły włącza się też Radio Kielce. W poniedziałek od rana na naszej antenie będzie można usłyszeć fragmenty przemówień papieskich i rozmowy z gośćmi, wspominającymi spotkania z Janem Pawłem II. O 18.30 będziemy transmitować mszę z kościoła akademickiego św. Jana Pawła II w Kielcach. Eucharystii dziękczynnej za życie Karola Wojtyły będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Z kolei w Watykanie Ojciec Święty Franciszek odprawi w poniedziałek, 18 maja mszę świętą przy grobie Papieża Polaka. Uroczystość odbędzie się o godz. 7.00. Ze względu na ograniczenia sanitarne, liturgia odbędzie się bez udziału wiernych, ale będzie transmitowana np. na kanale YouTube VaticanNews. Tego dnia papież skieruje też specjalne przesłanie do Polaków.

Przesłanie na stulecie urodzin Karola Wojtyły napisał także emerytowany papież Benedykt XVI. Pisze w nim m.in. o osobistym wspomnieniu papieża- Polaka, jako człowieka pełnego pokory.

adv adv
Wiadomości
Reklama