W Zochcinku powstanie kolejna atrakcja

Data publikacji: 17.05.2020 08:49
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.05.2020. Zochcinek. Miejsce, w którym powstanie zagroda pszczelarska

17.05.2020. Zochcinek. Miejsce, w którym powstanie zagroda pszczelarska
Fot. Tomasz Staniek

W Zochcinku, na terenie Domu Pomocy Społecznej, do końca wakacji powstanie zagroda pszczelarska. Koszt jej wykonania to 200 tys. zł. Sfinansuje go Starostwo Powiatowe w Opatowie. Pieniądze będą pochodzić z nagrody finansowej, którą starostwo wygrało w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.

Jak informuje starosta opatowski Tomasz Staniek, zagroda będzie mieć powierzchnię około pół hektara i będzie elementem skansenu ziemi opatowskiej - planowanej nowej atrakcji turystycznej.

W zagrodzie znajdą oprócz uli znajdą się również m.in. dom pszczelarza i domki do apiterapii, czyli leczenia miodem - mówi starosta. Zwiedzając szlak edukacyjny będzie można dowiedzieć się jak funkcjonuje rodzina pszczelarska i jak produkuje się miód.

W domu pszczelarza będzie można zapoznać się z procesami odwirowywania miodu, chowu matek pszczelarskich, a także z produkcją np. świec - dodaje Tomasz Staniek.

Tuż obok zagrody zagospodarowany zostanie 10-hektarowy teren. Pojawią się tam głównie rośliny miododajne. Miejscem opiekować się będzie zatrudniony pszczelarz. W skansenie ziemi opatowskiej pojawią się także budynki nawiązujące do historii wsi opatowskiej.

Reklama