Kielczanie oraz parlamentarzyści uczcili papieża Polaka

Data publikacji: 17.05.2020 15:20
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.05.2020. Kielce. Msza święta dziękczynna za pontyfikat papieża Jana Pawła II

17.05.2020. Kielce. Msza święta dziękczynna za pontyfikat papieża Jana Pawła II
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W kościele garnizonowym w Kielcach odbyła się msza święta dziękczynna za pontyfikat papieża Jana Pawła II. 18 maja przypada bowiem setna rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Z tej okazji dzisiaj we wszystkich kościołach zostanie odczytany list polskich biskupów dotyczący świętego Polaka.

Plenerowa msza święta miała wyjątkową oprawę. W trakcie uroczystości wierni mogli usłyszeć ulubione utwory świętego Polaka takie jak „Barka” oraz „Góralu, czy ci nie żal”. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz Stanisław Słowik, który w trakcie kazania odniósł się do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych prawie 30 lat temu w Masłowie.

- W rozważaniu na kieleckiej ziemi Jan Paweł II zatrzymał się w szczególny sposób nad 4. przykazaniem. I tak mówił: Odkupienie świata dokonuje się naprzód przez rodzinę. Nowe przymierze łączy się ze starym na gruncie tego przykazania, które uwydatnia świętość rodziny oraz odpowiadającej jej powinności. Czcij ojca swego i matkę swoją - powiedział.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że rok 2020 został ogłoszony przez Sejm rokiem Jana Pawła II.

- Dla nas to wielka radość, że znamy świętego. Zdecydowana większość Polaków była osobiście zasłuchana i zapatrzona w jego postać - powiedział parlamentarzysta.

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi” - to jeden z cytatów papieża, które najczęściej wspomina senator PiS Krzysztof Słoń.

- On twierdził, że Polska jest szansą dla Europy, a Polacy to naród, który stojąc od wieków na straży wiary, jest przykładem dla innych państw - powiedział.

Wśród osób, które wzięły udział w nabożeństwie był także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Jana Pawła II na trwale mam zapisanego w sercu. To bardzo miłe, że o tym wielkim Polaku pamięta nie tylko wojewoda, parlamentarzyści, a także kielczanie, którzy dziś zgromadzili się w kościołach - powiedział Zbigniew Koniusz.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreślił, że w swoim życiu kieruje się mądrościami przekazanymi przez Jana Pawła II.

- Jeżeli chodzi o cytat, który najbardziej utkwił mi w pamięci to ten związany z Westerplatte, który w 1987 roku skierował do młodych ludzi. Brzmiał on tak: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować” - powiedział przewodniczący.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele miasta, służb mundurowych policji, wojska, straży pożarnej i straży miejskiej.

Kielczanie, którzy zgromadzili się przed świątynią mówili, że są dumni z faktu, że mieli papieża Polaka.

- Podziwiam, że tyle zrobił dla chrześcijaństwa i nas Polaków. Mieliśmy wspaniałego papieża - zapewniała jedna z uczestniczek mszy.

Obok kościoła na czas nabożeństwa stanął także zabytkowy papamobile, kopia pojazdu, którym jeździł Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

Reklama