Biskup Nitkiewicz: wielokrotnie doświadczałem serdeczności ze strony Jana Pawła II

Data publikacji: 18.05.2020 14:25
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz

Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Lubił sport, systematycznie pływał w swoim basenie, jeździł na nartach, oglądał skoki narciarskie i zachęcał inne osoby do aktywnego stylu życia - tak wspomina św. Jana Pawła II biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha przez 22 lata pobytu w Watykanie miał częste kontakty z papieżem-Polakiem.

- Basen w ogrodach w Castel Gandolfo powstał na polecenie papieża Jana Pawła II, który powiedział, że taniej będzie go wybudować, niż zorganizować kolejne konklawe, dlatego na początku pontyfikatu ten basen tam się pojawił. Za czasów papieża Benedykta XVI obiekt nie był już czynny, nikt z niego nie korzystał - powiedział biskup Nitkiewicz.

Wspomina również spacery Ojca Świętego po ogrodach w Castel Gandolfo, gdzie także znajduje się gospodarstwo rolne w części niedostępnej dla turystów. Jan Paweł II bardzo się cieszył z kontaktu z naturą. Przyglądał się koniom, krowom, kurom i innym zwierzętom, bardzo się cieszył z tak spędzonego czasu podczas wakacji - stwierdził biskup Nitkiewicz. Hierarcha podkreślił, że św. Jan Paweł II w codziennych kontaktach ujmował człowieczeństwem.

- Wielokrotnie doświadczałem serdeczności, wręcz ojcowskiej miłości z jego strony, ale jeżeli dana rzecz mu się nie podobała, to mówił to wprost. To był objaw miłosierdzia, ponieważ człowiek przez całe życie się uczy, on był takim przewodnikiem - dodał hierarcha.

Zwrócił także uwagę na to, że sama możliwość przebywania blisko papieża, tak wielkiej osobowości, sprawiała ogromną satysfakcję. Każdy był podekscytowany jego słowem i gestem.

Reklama