Jan Paweł II zostawił nam piękny testament - jak mamy żyć

Data publikacji: 18.05.2020 15:04 / Data aktualizacji: 18.05.2020 21:54
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.05.2020. Skalbmierz. Msza św. dziękczynna z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II

18.05.2020. Skalbmierz. Msza św. dziękczynna z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Postać wielkiego Polaka, Jana Pawła II, przypomniano w skalbmierskiej kolegiacie z okazji 100. rocznicy Jego urodzin. Uroczystości rozpoczęła litania loretańska oraz Apel Maryjny przy figurce Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w miejscowości Podgaje.

W nabożeństwie wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że liczne grono wiernych, które przybyło, aby uczestniczyć w Eucharystii, pokazuje piękne świadectwo przywiązania do wartości, które Ojciec Święty głosił. Dodał, że to właśnie Jan Paweł II zostawił nam piękny testament - jak mamy żyć, jak układać nasze życie, abyśmy mogli pamiętać o tym, co uczynili dla Ojczyzny nasi przodkowie, ci, którzy oddawali za nią życie.

- Ale i te wartości nieprzemijające. One są dzisiaj ważne w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm, w świecie, który jest tak bardzo zlaicyzowany - dodał poseł.

- Myślę, że za wstawiennictwem Ojca Świętego Polska odegra wielką rolę w Europie, bo to u nas te wartości przetrwały najmocniej, a naszą sprawą jest to, aby te wartości pielęgnować, przenosić na kolejne pokolenia - zaznaczył.  

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przypomniał, że Jan Paweł II, szczególnym kultem otaczał Maryję Królową Polski. Jak stwierdził, nabożeństwa majowe świadczą o tym, że jesteśmy narodem wierzącym.

- Z wiarą wiąże się to, że dzięki niej jesteśmy narodem. Tam gdzie była modlitwa, to i Polska była - zaznaczył.

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa powiedział, że trzeba wspólnie dziękować za pontyfikat Jana Pawła II i modlić się o życie i zdrowie obywateli.

- To, że jesteśmy dzisiaj krajem i narodem wolnym nie było nam na zawsze dane. Trzeba pamiętać, kultywować i wzmacniać wiarę, bo dzięki niej Polacy przetrwali wiele historycznych zawirowań - zauważa.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa, zaznaczył, że wizyta przedstawicieli władzy publicznej w Skalbmierzu ma przekonać, aby starać się w trudnym czasie epidemii normalnie funkcjonować, jednak pamiętając o wprowadzonych obostrzeniach.

Uroczystości zakończyła litania do św. Jana Pawła II i apel przed pomnikiem, który stoi nieopodal kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.

Reklama