Będą nowe żłobki. Rodzice wrócą do pracy

Data publikacji: 19.05.2020 11:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.05.2020. Kielce. Podpisanie umowy na realizację projektów żłobkowych, a także na utworzenie i prowadzenie świetlic środowiskowych w regionie. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek i Renata Janik - wicemarszałek województwa

19.05.2020. Kielce. Podpisanie umowy na realizację projektów żłobkowych, a także na utworzenie i prowadzenie świetlic środowiskowych w regionie. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek i Renata Janik - wicemarszałek województwa
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nowe żłobki powstaną w regionie, a w tych, które już funkcjonują zostaną stworzone dodatkowe miejsca. Władze województwa świętokrzyskiego podpisały umowy na realizację projektów żłobkowych, a także na utworzenie i prowadzenie świetlic środowiskowych w regionie.

W sumie kwotą 22 mln zł z funduszy unijnych udało się dofinansować 18 projektów. Władze województwa z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim na czele podpisały umowę na realizację 10 z nich.

- Mimo że mamy okres pandemii, liczę, że będziemy powoli z niej wychodzić, a autorzy projektów zrealizują zamierzone działania – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. Dodał, że 12 projektów dotyczy żłobków. Z kolei 4 projekty koncentrują się na utworzeniu świetlic środowiskowych.

- Dzięki tym działaniom, rodzice a zwłaszcza mamy, będą mogły wrócić do pracy – podkreśla wicemarszałek Renata Janik. Dodaje, że młodym rodzicom umożliwi to rozwój zawodowy, a dzieciom zostanie zapewniona profesjonalna opieka. Wicemarszałek zwróciła uwagę na to, że trzy z dofinansowanych projektów uwzględniają refundację kosztów pobytu dziecka w żłobku, co w obecnej sytuacji epidemii i jej skutków gospodarczych, jest znaczącym wsparciem dla rodziców.

Katarzyna Kubicka, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach powiedziała, że w ramach realizowanych projektów powstaną nowe żłobki w Miedzianej Górze, Kazimierzy Wielkiej i w Klimontowie. Z kolei w Piekoszowie i Jędrzejowie unijne dotacje pozwolą utworzyć dodatkowe miejsca opieki. Świetlice środowiskowe powstaną z kolei między innymi w Łopusznie, gdzie wcześniej takich placówek nie było.

Dotację otrzymał też Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, który zorganizuje kursy i szkolenia dla 460 osób, które będą mogły podnieść swoje kompetencje zawodowe.

19.05.2020. Kielce. Podpisanie umowy na realizację projektów żłobkowych, a także na utworzenie i prowadzenie świetlic środowiskowych w regionie. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek i Renata Janik - wicemarszałek województwaFot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Reklama