RADIO OLSZTYN. W Miłomłynie powstanie tężnia solankowa. Dzięki temu gmina będzie się mogła ubiegać o status uzdrowiska

Data publikacji: 20.05.2020 09:10
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn
Wizualizacja tężni solankowej w Miłomłynie

Wizualizacja tężni solankowej w Miłomłynie
Fot. Radio Olsztyn

Gmina Miłomłyn otrzyma ponad 3,5 miliona unijnego dofinansowania na budowę tężni solankowej. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane na obszarze ochrony uzdrowiskowej.

Kwota na budowę infrastruktury uzdrowiskowej w Miłomłynie została zwiększona – poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski. Umożliwi to budowę tężni solankowej wraz z małą architekturą i infrastrukturą techniczną. Do tej pory inwestycja ta była na liście rezerwowej. Koszt całego przedsięwzięcia to 4 miliony 300 tysięcy złotych.

Tężnia w Miłomłynie ma mieć 40 metrów średnicy i 5 metrów wysokości. Powstanie tam również wieża widokowa o wysokości 10 metrów. Przed czterema laty tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej. Po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładów leczniczych, gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska.

Znajdują się tam udokumentowane naturalne surowce lecznicze, tj. borowina, która może być stosowana do zabiegów, okładów i kąpieli korzystnych w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Na tym obszarze spełnione są warunki bioklimatyczne, które mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia m.in. chorób układu oddechowego.

Wcześniej unijne wsparcie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej otrzymały Lidzbark Warmiński i Gołdap. Realizacja wszystkich projektów będzie kosztować prawie 23 miliony złotych, z czego 18 milionów to środki unijne.

Na razie jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych. Starania o uzyskanie statusu uzdrowiska – poza Miłomłynem – rozpoczęły też Lidzbark Warmiński i Górowo Iławeckie.

Reklama