Skalbmierski Rynek z nowymi drzewami

Data publikacji: 20.05.2020 14:39
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skalbmierz. Sadzonki nowych drzew

Skalbmierz. Sadzonki nowych drzew
Fot. UMiG Skalbmierz

Kilkanaście nowych drzew rośnie na skalbmierskim Rynku. Posadzone zostały kilkuletnie sadzonki, m.in. miłorząb, klon jawor i dąb błotny. Wszystkie drzewka przyjęły się, mają po około 3 metrów wysokości.

Burmistrz Skalbmierza Marek Juszczyk przypomina, że podczas rewitalizacji centrum miasta w 2010 roku, wycięta została większość drzew. Podkreśla, że decyzja o ich usunięciu była trudna, ale konieczna. Podczas prac pielęgnacyjnych, stwierdzono że część drzew jest w opłakanym stanie. Usunięto te, które zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców.

- Drzewa, które liczyły kilkadziesiąt lat zaczynały usychać. Wówczas zaistniała obawa, że przy silniejszym wietrze i opadach deszczu, gałęzie które spadały na ziemię mogą stworzyć zagrożenie dla mieszkańców, przechodniów i uszkodzić zaparkowane dookoła Rynku samochody - zaznacza.

Skalbmierz. Poprzednie drzewa zagrażające bezpieczeństwuFot. UMiG Skalbmierz

Leszek Śmiech, przewodniczący Rady Miejskiej w Skalbmierzu, zwraca uwagę, że stare drzewa nie tylko zagrażały bezpieczeństwu, ale również szpeciły miejsce.

- Dawniej tutaj odbywały się targi. To było miejsce typowo handlowe. Korona drzew będzie mieć około 5 metrów. Liczymy, że okazałe drzewa będą dawały niebawem upragniony cień, a sam Rynek stanie się miejscem odpoczynku, wytchnienia - zaznacza przewodniczący.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka, oceniają decyzję o nowych nasadzeniach jako bardzo dobrą. Jednak liczą, że skalbmierski Rynek odzyska swoją dawną świetność i znów będzie miejscem pełnym bujnej zieleni.

Prace przy rewitalizacji Rynku odbywają się etapami, z uwagi na ograniczone fundusze w tym zakresie. Zakup nowych sadzonych był sfinansowany ze środków z budżetu gminy.

Reklama