Nauczyciele z Miedzianej Góry przejdą testy na koronawirusa

Data publikacji: 20.05.2020 15:18
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. medicofarma.pl

Testy na obecność koronawirusa u nauczycieli z placówek samorządowych w gminie Miedziana Góra wykona Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin.

Przedstawiciele gminy otrzymali już pierwsze 100 zestawów do pobierania wymazów. Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor centrum z prośbą o przebadanie pracowników szkoły zwrócił się wójt gminy Miedziana Góra.

- Zestaw pobraniowy zawiera tzw. wymazówkę, czyli patyczek do pobrania próbki, wraz probówką z płynem neutralizującym wirusa - wyjaśnia dyrektor centrum.

Wymazy pobrane zostaną w samorządowych placówkach medycznych.

- Osoby, które będą je pobierać zostały już przeszkolone. Próbka wraz z dokumentami dostarczona zostanie do RCNT. Wynik będzie gotowy do odebrania w ciągu 24 godzin - dodał dyrektor Zawierucha.

Jutro testom na obecność koronawirusa poddanych zostanie w sumie 50 pracowników szkoły w Miedzianej Górze. Wyniki badań będą znane w piątek. Bezpłatne testy dla nauczycieli z gminy Miedziana Góra wykonywane będą w ramach projektu pod nazwą „Stop Wirusowi”, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Samorządy, które chciałyby skorzystać z pomocy Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w wykonaniu testów na obecność koronawirusa mogą się kontaktować z dyrekcją centrum.

Dzięki zarządowi województwa świętokrzyskiego, w ramach tego programu Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne do końca roku będzie mogło przeprowadzić 16 tys. badań na obecność SARS-CoV-2 u osób z personelu placówek medycznych oraz mieszkańców województwa.

Reklama