Żołnierze WOT znów w akcji. Tym razem działają w kieleckich domach opieki

Data publikacji: 21.05.2020 12:07
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.05.2020. Kielce. Konferencja przed Domem Pomocy Społecznej przy ulicy Złotej. Na zdjęciu (w środku od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski,  płk Grzegorz Motak - dowódca 10. świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

21.05.2020. Kielce. Konferencja przed Domem Pomocy Społecznej przy ulicy Złotej. Na zdjęciu (w środku od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, płk Grzegorz Motak - dowódca 10. świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierają dziś wymazy od pracowników kieleckich domów opieki społecznej przy ulicy Złotej oraz Jagiellońskiej. W sumie wykonają niemal 90 takich badań, by ochronić pensjonariuszy DPS, czyli osoby najbardziej narażone na zakażenie.

Pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady opisuje, że pobieranie wymazów odbywa się po kolei we wszystkich domach opieki społecznej w regionie.

- Byliśmy już w 15 tego typu placówkach i pobraliśmy prawie 700 wymazów. Czterokrotnie wykonywaliśmy podobne działania w punktach pobrań, gdzie w sumie przeprowadziliśmy ponad 120 testów. Wykonaliśmy je między innymi u najmłodszych, w tym u 3-letniego i 8-miesięcznego dziecka. Nasza kadra jest w tym kierunku specjalnie przeszkolona – zaznacza.

Wojewoda Zbigniew Koniusz dziękował żołnierzom za dobrą współpracę, która trwa od początku epidemii.

- Wszystkie transporty związane ze środkami ochrony osobistej i środkami dezynfekującymi są realizowane przy wsparciu WOT. Ostatnio żołnierze świadczyli bardzo znaczącą pomoc w pobieraniu wymazów w trybie „drive-thru”. Byłem świadkiem ich profesjonalizmu i zaangażowania. Cieszę się, że jest tak wiele miejsc, gdzie docierają – mówił.

Romuald Jantarski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Polskiego Związku Niewidomych dziękował żołnierzom i wojewodzie za wsparcie, zwłaszcza to udzielone na początku epidemii, gdy było ono szczególnie potrzebne. Mówił, że placówka została wyposażona w środki ochrony osobistej, a wszystkie osoby w niej przebywające są bezpieczne.

- Mieszka u nas 45 osób: niewidomych, słabo widzących, z różnymi dysfunkcjami towarzyszącymi. Są osoby na wózkach, a także leżące. Na razie nic się nie dzieje, nie odnotowaliśmy żadnych zakażeń. Oczywiście stosujemy się do obostrzeń, mieszkańcy wychodzą z placówki tylko w sytuacjach niezwykle pilnych, związanych z wizytami u lekarzy – zaznacza.

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w czasie epidemii pomagają między innymi w szpitalach, domach opieki społecznej, transportują żywność do potrzebujących, dystrybuują środki ochrony osobistej kierowane do instytucji przez wojewodę. Szkolą także personel w placówkach oświatowych, a także w urzędach, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Reklama