Ostrowiec pochwali się hutniczymi tradycjami

Data publikacji: 21.05.2020 15:14
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.05.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Na zdjęciu: Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego

21.05.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Na zdjęciu: Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Poważne zmiany czekają budynek po Zakładowym Domu Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obiekt, który mieszkańcy kojarzą głównie z kinem Etiuda przejdzie generalny remont i modernizację. Miasto właśnie ogłosiło przetarg.

Do niedawna w budynku funkcjonowały tam: Biuro Wystaw Artystycznych i Miejskie Centrum Kultury, ale pod koniec 2019 roku wyprowadziły się do Ostrowieckiego Browaru Kultury. Część wolnej przestrzeni zostanie zagospodarowane na oczekiwane od lat Centrum Tradycji Hutnictwa. Jak mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, to ważna inwestycja. Całkowicie zmieni się wnętrze tego miejsca.

- W tym obiekcie będą duże prace adaptacyjno-remontowe, część będzie wyburzana, zmieni się wygląd sali kinowej, bo powiększymy scenę, część tych pomieszczeń będzie wykorzystana na potrzeby Centrum Tradycji Hutnictwa - informuje Jarosław Górczyński.

Ostrowiec Świętokrzyski nierozerwalnie związany jest z hutnictwem. Wiele osób pamięta jak bardzo huta wpływała na życie miasta. Koncepcja prezentacji historii będzie podobna do jednego z muzeów w Detroit. Będzie to głównie projekcja multimedialna.

- Wchodzimy do tak zwanej kapsuły czasu, gdzie od prehistorii do czasów współczesnych pokazane są zmiany, które kształtowały Ostrowiec Świętokrzyski jako miasto hutnicze - mówi Jarosław Górczyński.

Do Centrum Tradycji Hutnictwa trafią także dokumenty i artefakty związane z przemysłem. Inwestycja według założeń powinna być gotowa w 2022, będzie kosztować ok. 20 mln zł, ale ostateczną cenę miasto pozna na początku czerwca.

Reklama