Instytut Dizajnu zaprosił na warsztaty na wynos

Data publikacji: 21.05.2020 16:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Instytut Dizajnu. Talerze, jakie powstały w pracowni ceramicznej na potrzeby zajęć i filmu

Instytut Dizajnu. Talerze, jakie powstały w pracowni ceramicznej na potrzeby zajęć i filmu
Fot. Instytut Dizajnu

Dizajn na wynos to najnowsza propozycja Instytutu Dizajnu w Kielcach. Ma to być sposób na warsztaty w czasie pandemii. Ich uczestnicy otrzymali komplety, z którymi będą pracować w domu.

Jak wyjaśnia Jolanta Szymanowska, jedna z koordynatorek warsztatów ceramicznych, dla uczestników przygotowano zestawy, w skład których wchodziły: biskwitowy talerz, szablony z wzorami oraz tlenki ceramiczne. Sposób postępowania z nową techniką można prześledzić krok po kroku na materiale wideo przygotowanym przez instruktorów.

- Ponieważ nie możemy zapraszać ludzi na warsztaty, tak jak robiliśmy to do tej pory, to postanowiliśmy wyjść na zewnątrz, poza instytut - mówi.

Temat warsztatów brzmi: „Talerz dla Demeter”. Jolanta Szymanowska tłumaczy, że to nawiązanie do 26 maja, czyli Dnia Matki.

- Według mitologii, Demeter to pierwsza z greckich matek. Samo jej imię oznacza Matkę-Ziemię. Kiedy spotykała się ze swoją córką w Hadesie, to zakwitały rośliny na ziemi, tak jak to możemy obserwować właśnie w maju. To dobra inspiracja, zwłaszcza, że przy okazji można nawiązać do antycznych technik wykonywania dekoracji - tłumaczy.

Już pierwszego dnia, w czasie zaledwie pół godziny rozeszły się wszystkie komplety. Jolanta Szymanowska nie kryje, że to zainteresowanie bardzo ją ucieszyło.

- Chyba mieszkańcy Kielc stęsknili się za warsztatami, i bardzo nas cieszy, że chcieli przyjść i uczestniczyć w tej propozycji - wyjaśnia.

Sposób zdobienia jest opisany w materiale wideo, przygotowanym przez ceramików z Instytutu Dizajnu. Po ukończeniu dekoracji, uczestnicy muszą przynieść prace do ID, by utrwalić je w piecu. Można to zrobić do 31 maja. Po wypaleniu, talerze będą czekały na odbiór. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Instytut Dizajnu. Zestaw #DizajnNaWynos, jaki czekał na uczestników warsztatówFot. Instytut Dizajnu

Reklama