Sandomierscy nauczyciele badani na obecność koronawirusa

Data publikacji: 21.05.2020 20:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.05.2020. Sandomierz. Badanie nauczycieli i pracowników oświaty na obecność koronawirusa

21.05.2020. Sandomierz. Badanie nauczycieli i pracowników oświaty na obecność koronawirusa
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu rozpoczęły się badania nauczycieli i innych pracowników oświaty na obecność koronawirusa. Ma to związek ze wznowieniem pracy szkół od 25 maja.

W Sandomierzu wiązać się to będzie również z otwarciem przedszkoli i żłobków, na co nie zdecydowano się wcześniej m.in. z powodu małego zainteresowania rodziców tą możliwością.

Jak powiedział burmistrz Marcin Marzec, testy są po to, aby mieć pewność, że do pracy z dziećmi dopuszczone będą osoby zdrowe. Pobieranie próbek odbywa się w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu, po czym są one przesyłane do analizy w Podzamczu Chęcińskim. Wszystkie wyniki będą najpóźniej do niedzieli. Koszt wykonania testów na COVID-19 dla nauczycieli mieszkających na terenie województwa świętokrzyskiego zostanie pokryty z projektu finansowanego przez urząd marszałkowski, natomiast nauczyciele mieszkający na Podkarpaciu, a pracujący w Sandomierzu będą mieć zrobione testy serologiczne, za które zapłaci miasto.

Dorota Strugała, dyrektor Przedszkola nr 1 w Sandomierzu przyznała, że wykonywaniu testów towarzyszy pewna obawa, czy wynik będzie dobry i czy można będzie rozpocząć pracę z dziećmi od poniedziałku. Podkreśliła, że pracownicy są już zmęczeni przerwą spowodowaną epidemią i chcieliby powrócić do swoich obowiązków zawodowych.

Testom na koronawirusa będzie poddanych w sumie 135 osób. Są to nauczyciele szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków, pracownicy administracyjni oraz inni zatrudnieni w oświacie.

21.05.2020. Sandomierz. Badanie nauczycieli i pracowników oświaty na obecność koronawirusaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama