Osy i szerszenie szczególnie groźne - strażacy ruszają na pomoc

Data publikacji: 22.05.2020 15:19
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
18.08.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Świętokrzyscy strażacy coraz częściej wyjeżdżają do usuwania gniazd os, szerszeni i pszczół. W tym roku ratownicy reagowali w prawie 50. takich przypadkach, a rok temu, akcji było o połowę mniej.

Młodszy brygadier Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami część takich zdarzeń jest kwalifikowana jako miejscowe zagrożenie. Gdy obecność owadów może zagrażać zdrowiu i życiu osób przebywających w pobliżu gniazda, na miejsce jadą strażacy. 

- Nie każdy przypadek jest traktowany jako powód do interwencji. Dla przykładu, wyjeżdżamy gdy owady zagnieździły się obok domu, w którym przebywają osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci, które są uczulone - zaznacza rzecznik.

Marcin Nyga zauważa jednak, że usuwanie siedlisk z garaży i budynków gospodarczych jest zwykłą usługą. W takich przypadkach strażacy odsyłają zgłaszających do firm specjalizujących się w usuwaniu owadów.

- Jesteśmy utrzymywani z podatków i nie możemy wykonywać zwykłych usług. Interweniujemy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia - przypomina.

Jarosław Sułek, Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że osy, pszczoły i szerszenie najbardziej niebezpieczne są dla osób, które mają uczulenie na ich jad.

- Powinni specjalnie uważać i zawsze powinny mieć przy sobie specjalny przeciwwstrząsowy zastrzyk, który wprowadza się domięśniowo. Aby móc z niego skorzystać trzeba wcześniej skontaktować się z lekarzem - mówi.

- Osy lub szerszenie lubią miejsca zacienione i mogą zająć także nieużytkowane gniazda ptaków. Odradzam usuwania gniazd na własną rękę - przestrzega.

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy te owady zaczynają budować siedliska. W tym czasie należy obserwować balkony, a także swoje gospodarstwa. Jarosław Sułek dodaje, że przez łagodną zimę w tym roku może być ich więcej.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama