Senator Słoń: sprawna praca Senatu daje szansę na szybkie ogłoszenie terminu wyborów

Data publikacji: 22.05.2020 15:32
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Słoń - senator

Krzysztof Słoń - senator
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń ostrożnie, ale z zadowoleniem ocenia tempo prac senackich komisji, debatujących nad ustawą w sprawie wyborów prezydenckich.

W czwartek w Senacie odbyło się posiedzenie trzech połączonych komisji praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawczej, podczas którego członkowie Izby Wyższej zajmowali się ustawą nad zasadami i organizacją wyborów prezydenckich.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia z Prawa i Sprawiedliwości, członka komisji ustawodawczej posiedzenie, to światełko w tunelu, które daje nadzieję na to, że w przyszłym tygodniu ustawa zostanie przyjęta wraz z kilkudziesięcioma poprawkami zgłoszonymi przez przedstawicieli wszystkich klubów w Senacie.

- Ich materia jest różnorodna. Głównie poprawki zmierzają do tego, aby nadać Państwowej Komisji Wyborczej większe uprawnienia. Także, aby działania podejmowane przez marszałka Sejmu Elżbietę Witek, czy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego były poprzedzone uzgodnieniami z PKW. Chodzi tu m.in. o kalendarz wyborczy, czy sytuację, w której na przykład minister zdrowia mógłby wprowadzić nakaz głosowania wyłącznie korespondencyjnego w gminach, w których wzrosłoby zagrożenie epidemiczne - wyjaśnia.

Krzysztof Słoń podkreśla, że część poprawek odnosi się także do funkcjonowania komisji wyborczych, ich składu czy godzin otwarcia lokali wyborczych. Świętokrzyski parlamentarzysta zaznacza, że część poprawek senatorów opozycji zgłosiła poprawki wychodzące naprzeciw nowemu kandydatowi Koalicji Obywatelskiej Rafałowi Trzaskowskiemu.

- Czuję, że chodziło w nich o zabezpieczenie interesów nowego kandydata KO, przez niektórych zwanego dublerem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Senatorowie zatroszczyli się również o jego sytuację, aby zdążył zostać zarejestrowany i zdążył zebrać wymagane 100 tys. podpisów poparcia. Ponadto senackie poprawki dotyczyły także finansowania kampanii wyborczych, a także czasu antenowego dla kandydatów w mediach publicznych - dodaje.

Senator Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Radiem Kielce wyraził nadzieję, że jeśli marszałek Senatu zwoła posiedzenie plenarne na 27 maja, to przedstawiciele Izby Wyższej przyjmą ustawę jeszcze w przyszłym tygodniu, dzięki temu ta będzie mogła trafić do Sejmu. Krzysztof Słoń zaznacza, że sprawne procedowanie ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich pozwoli wyznaczyć datę głosowania na 28 czerwca lub pierwszą niedzielę lipca.

Reklama