Do Maleńca na podróż w czasie

Data publikacji: 22.05.2020 15:42
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu został otwarty dla zwiedzających. Obiekt daje okazję do podróży w czasie, ponieważ możemy zobaczyć jedyny taki, w pełni zachowany, XIX-wieczny zakład produkcyjny.

Maciej Chłopek, dyrektor instytucji zaprasza już dziś do oglądania obiektu, a w niedzielę na serię warsztatów z XIX-wiecznych technik kucia i odlewania żelaza. Zajęcia odbywać się będą w grupach piętnastoosobowych. Pierwsza od godziny 15.00 do 17.00, a druga od 17.30 do 19.30.

- Można się nauczyć podstawowych zasad kucia, technik metalurgicznych dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych, obróbki metalu z wykorzystaniem prostych rzemieślniczych, tradycyjnych metod. W ramach warsztatów z odlewnictwa będziemy uczyć jak odlewać elementy galanterii metalowej ze stopów niskotopliwych - mówi dyrektor.

Cena biletu normalnego to 8 zł, ulgowy kosztuje 5 zł, a udział w warsztatach jest płatny dodatkowo i wynosi 10 zł. W związku z ograniczeniami wywołanymi epidemią, należy się zgłosić wcześniej przez stronę maleniec.pl lub dzwoniąc pod nr tel. (41) 373 11 42 lub pisząc na adres poczty elektronicznej: j.smoluch@maleniec.pl 

Jak dodaje Maciej Chłopek zakład w Maleńcu to unikat na skalę europejską, ponieważ tak dobrze zachowanych zakładów XIX-wiecznych już nie ma. Dodatkowo kilkuletnia renowacja sprawiła, że maszyny i sprzęt, który tam zainstalowano, działa i umożliwia wznowienie produkcji w każdej chwili.

- Zobaczymy to, czego nie zobaczymy już nigdzie indziej, czyli niezwykle autentyczny i prawdziwy zakład dziewiętnastowieczny. Ta fabryka ostała się w stanie niemalże nie zmienionym. Zgromadzone na jego terenie wyposażenie pozwala na poznanie dawnych technologii przemysłowych - zaznacza dyrektor.

Od poniedziałku do piątku, muzeum obejrzeć można od godz. 8.00 do 15.00 a w weekend od 10.00 do 18.00.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama