Tężnia w Busku prawie gotowa. Kiedy zostanie oddana do użytku?

Data publikacji: 24.05.2020 14:23
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.05.2020 Busko-Zdrój. Budowa kompleksu uzdrowiskowego

24.05.2020 Busko-Zdrój. Budowa kompleksu uzdrowiskowego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Budowa tężni solankowej w Busku-Zdroju dobiega końca. Obiekt ma kształt koła o obwodzie przeszło 200 metrów i ponad 8 metrów wysokości. Wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka. Rozpryskująca się mieszanka ma tworzyć mgiełkę o właściwościach leczniczych.

Kierownik budowy, Sylwester Przanowski informuje, że pierwszy, testowy rozruch tężni odbył się pod koniec kwietnia. Obecnie do wykonania pozostały jeszcze drobne prace wykończeniowe.

- Gotowe są już instalacje elektryczne i elewacje ścian. Teraz układamy nawierzchnię granitową zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz tężni - zaznacza.

Równolegle prowadzone są prace przy pawilonie pijalni uzdrowiskowej. W skład budowy kompleksu nowych obiektów uzdrowiskowych wchodzi także fontanna z elementami światła i muzyki, której dysze sprowadzane są z Kanady.

Dotychczas zrealizowano 70 proc. prac. Zakończenie inwestycji o wartości ponad 24,5 mln zł zaplanowane jest na 30 listopada. Do użytku powinna zostać oddana wiosną 2021 roku.

Reklama