W czerwcu poznamy laureatów konkursu na polski symbol narodowy

Data publikacji: 25.05.2020 12:10
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2020. Rozstrzygnięcie konkursu pn. „Wykonaj polski symbol narodowy”

25.05.2020. Rozstrzygnięcie konkursu pn. „Wykonaj polski symbol narodowy”
Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Mapy w kształcie orzełka, dziergane godła, polskie flagi z wyciętych serc i wiele innych oryginalnych prac nadesłali najmłodsi mieszkańcy regionu w ramach konkursu „Wykonaj polski symbol narodowy”, który zorganizował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Konkurs polegał na przygotowaniu pracy w dowolnej technice przedstawiającej symbole narodowe. Do urzędu wpłynęło około 150 prac, które nadesłali głównie uczniowie szkół podstawowych. Wojewoda Zbigniew Koniusz powiedział, że młodzi ludzie wykazali się nie tylko zdolnościami plastycznymi, lecz także kreatywnością oraz patriotyzmem.

- Myślę, że dla dzieci i młodzieży to dobry sprawdzian tego, jak czują Polskę i symbole narodowe. Pojawiło się wiele prac przedstawiających białego orła, sporo uczniów przesłało nam ciekawe prezentacje mapy kraju oraz hymnu narodowego - oceniał.

Maria Zuba, doradca wojewody, która także była jurorką w konkursie, zwróciła uwagę na to, że dzieła są bardzo aktualne, nawiązujące do obecnej sytuacji epidemicznej w kraju.

- Bardzo mnie zaskoczyły prace, w których wykorzystano rękawice ochronne i maseczki. Dzisiaj to przedmioty towarzyszące nam każdego dnia, część naszej codzienności - zwróciła uwagę.

Okazało się też, że młodzi ludzie tworzą nowe symbole narodowe. Za taki uznali między innymi stadion narodowy w Warszawie.

W pracach jury uczestniczyli przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, kuratorium oświaty oraz naszej rozgłośni. Ogłoszenie wyników odbędzie się w czerwcu. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na stronie internetowej i profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku, a także podczas wystawy pokonkursowej w urzędzie.

Reklama