Przyznano stypendia dla artystów z programu „Kultura w sieci”

Data publikacji: 25.05.2020 13:36
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
„Kultura w sieci”

„Kultura w sieci”
Fot. YouTube

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało stypendia dla artystów. To druga odsłona programu „Kultura w sieci”. Wśród ponad 2223 laureatów, są także twórcy ze Świętokrzyskiego.

Na tę część programu resort przeznaczył 20 mln zł. Początkowo stypendium miało trwać pół roku, ale ze względu na ogromną liczbę wnioskujących, stypendium skrócono do trzech miesięcy, co pozwoliło uhonorować więcej osób.

Stypendia zostały przyznane w dziewięciu kategoriach: muzyka, sztuki wizualne, animacja i edukacja kulturalna, literatura, film, teatr, twórczość ludowa, taniec, zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

Na działania w zakresie muzyki pieniądze otrzymał między innymi Dariusz Makaruk - muzyk, performer, twórca wideomapingu. Jak przyznał, ta wiadomość bardzo go ucieszyła, ponieważ przygotował wniosek na projekt niekomercyjny, a realizacja takiego jest trudna bez zewnętrznego wsparcia w postaci na przykład grantu czy stypendium.

- Projekt zakłada napisanie muzyki i produkcję albumu z gatunku acousmatycznej. To eksperymentalny nurt muzyki elektroakustycznej, który tak naprawdę został zapoczątkowany kilkadziesiąt lat temu. Jest to szalenie ciekawa forma muzyczna, ilustracyjna, bardzo bogata brzmieniowo i inspirująca, ale słabo rozpropagowana. Dlatego to będzie dobra szansa, żeby się tym zająć - powiedział.

W kategorii sztuki wizualne jednym z laureatów jest Mateusz Stradomski, na co dzień związany z Kieleckim Centrum Kultury. Przyznał, że ucieszyło go stypendium, ponieważ każdy rodzaj wsparcia jest ważny dla artystów.

- Mam zamiar stworzyć książkę, która będzie się składała z ilustracji opisujących to, z czym mamy do czynienia, czyli z czasem pandemii - wyjaśnił.

Stypendystą w kategorii literatura został poeta, prozaik, felietonista Zdzisław Antolski. Otrzymane pieniądze przeznaczy na stworzenie strony internetowej, na której będzie publikował opowiadania o Ponidziu.

- Właściwie będzie to moje dzieciństwo, w którym występują postaci, które przeżyły wojnę. Powojenna historia przeplata się ze współczesnością, fakty historyczne z fikcją literacką. Podobne rzeczy już publikowałem czy w „Twórczości” i na Facebooku, ale tu zostaną zebrane w jedną całość z nowymi pracami - wyjaśnił.

Pisarz dodał, że strona będzie nosiła tytuł „Latarnia umarłych”.

- To nawiązanie do figur, które stawiało się na dawnych cmentarzyskach. Można takie spotkać między innymi właśnie na Ponidziu - tłumaczył.

Projekty, które zostaną zrealizowane w ramach stypendium, będą udostępniane w internecie bezpłatnie.

W gronie świętokrzyskich stypendystów znaleźli się też między innymi: Oliwia Hildebrandt i Daria Maroń-Ptak - w kategorii animacja i edukacja kulturalna, czy Michał Jelonek w kategorii muzyka.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama