TELEFON INTERWENCYJNY. Nowa ścieżka rowerowa budzi zastrzeżenia

Data publikacji: 25.05.2020 18:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2020. Kielce. Nowo budowana ścieżka rowerowa przez górę Grabinę

25.05.2020. Kielce. Nowo budowana ścieżka rowerowa przez górę Grabinę
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Powstająca na wschodnim zboczu kieleckiej Grabiny ścieżka rowerowa budzi zastrzeżenia mieszkańców. Zniszczono roślinność oraz krzewy, w których gniazdowały ptaki.

- Zamiast tego będzie asfalt przez Dalnię, która wraz z Grabiną stanowi Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy łączący się z rezerwatem Karczówka - mówi słuchacz.

Inwestycję realizowaną na Grabinie ocenia jako skandaliczną. Jak mówi, półdzikie tereny, lubiane przez wielu kielczan zostaną teraz niepotrzebnie zdewastowane i „zabetonowane”, tymczasem kilkaset metrów dalej na wschód jest niemal gotowa ścieżka rowerowa, dość szeroka droga polna, czyli ulica Gwarków, która łączy zbieg Piekoszowskiej i Grunwaldzkiej z Bernardyńską.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw infrastruktury rowerowej mówi, że propozycja poprowadzenia ścieżki rowerowej przez ulicę Gwarków nie była brana pod uwagę z kilku względów. Realizowana trasa lepiej skomunikuje mieszkańców starszej i nowszej części Ślichowic z Karczówką, jest też krótszym odcinkiem niż droga proponowana przez słuchacza.

- Nie bez znaczenia jest to, że inwestycja, którą realizujemy prowadzi aktualnie przez tereny należące do miasta. Jeżeli chodzi o ulicę Gwarków, musielibyśmy pozyskać działki. Wariant, który wybraliśmy jest bardziej racjonalny i oszczędniejszy - podkreśla.

Tomasz Zboch mówi, że budowa każdej infrastruktury wymaga ingerencji w środowisko, a realizowane połączenie znalazło się w planie miejscowym. Podkreśla, że wykonawcy na etapie przygotowania, jak i realizacji inwestycji zwracają uwagę na roślinność oraz zwierzęta i tak prowadzą prace, by nie likwidować ptasich gniazd.

Reklama