Co dalej z Ciuchcią Expres Ponidzie?

Data publikacji: 26.05.2020 12:46
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ciuchcia Expres Ponidzie

Ciuchcia Expres Ponidzie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jaka przyszłość czeka kolejkę wąskotorową, dowiemy się najprawdopodobniej 8 czerwca. W tym dniu w hali sportowej w Pińczowie przewidziane jest walne zgromadzenie wspólników spółki z udziałem marszałka i wojewody. Jednym z pomysłów na uratowanie kolejki jest przekształcenie jej w jednostkę kultury.

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, jeden z udziałowców spółki, mówi że to ostatni moment na podjęcie w tej sprawie zdecydowanych działań. Tory i mosty wymagają pilnej naprawy trzeba także opracować całą koncepcję turystyczną. Podmiotem, który mógłby to zrobić jest Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

- Mamy wstępną zgodę na przekazanie kierownictwa dyrektorowi parków. Jest także opracowany sposób finansowania kolejki. Teraz czas na decyzje w tej sprawie.

O tym, że stan torowiska jest fatalny - mówi z kolei Tomasz Socha wójt gminy Kije - kolejny z udziałowców spółki. Ma nadzieję, że wspólnie uda się dojść do porozumienia i na spotkaniu stron podjęte zostaną konkretne decyzje.

- Jako udziałowcy, będziemy partycypować w bieżących kosztach eksploatacji i utrzymania kolejki. Jest szansa, że jeżeli przekształcimy spółkę w jednostkę kultury, wówczas dyrekcja Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych będzie mogła starać się o dofinansowanie.

Przypomnijmy, kolejka zawiesiła kursy. Stan torowiska i elementy jednego z mostów są na tyle zniszczone, że uniemożliwiają bezpieczną eksploatacje. Czy zespół świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przejmie stery? Na taką zmianę musi zgodzić się każdy z samorządów.

Obecnie ciuchcia znajduje się w rękach kilku udziałowców: województwa świętokrzyskiego, powiatów pińczowskiego i jędrzejowskiego oraz gminy Jędrzejów, Pińczów, Imielno i Kije.

Reklama