W Końskich powstał nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Data publikacji: 25.06.2012 15:44
Kategoria: Wiadomości z regionu

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy został otwarty w sąsiedztwie Szpitala Specjalistycznego w Końskich. Znajdzie w nim opiekę 38 pacjentów, którzy są kierowani do placówki przez lekarzy z podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, poinformował Wojciech Przybylski, dyrektor koneckiej lecznicy.

Jak dodał, Fundusz finansuje tylko opiekę medyczną w nowej jednostce. Koszty pobytu i wyżywienia opłaca pacjent. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, jest to 70% renty, lub emerytury. W koneckim ZOL-u przebywają pacjenci o niskich dochodach, dlatego szpital wystąpił do gmin, w których zameldowani są pacjenci, o dofinansowanie ich pobytu.

Pokoje w koneckim ZOL-u są jedno, dwu, lub trzyosobowe. Wszystkie są przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Do tej pory, w Szpitalu był Zakład Opiekuńczo- Leczniczy na 28 łóżek, jednak nie spełniał wymagań sanitarnych i lokalowych, dlatego trzeba było od podstaw wybudować nowy budynek.

W Świętokrzyskiem funkcjonuje 14 ZOL-i, i zdaniem NFZ jest to liczba wystarczająca- twierdzi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Funduszu. Zdarza się, że na pobyt w zakładzie trzeba poczekać w kolejce, ale są też takie placówki, które mają tak zwane niedowykonania.

W tym roku, na działalność Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, świętokrzyski oddział NFZ przeznaczył 20 mln zł. To 3 mln więcej, niż w roku ubiegłym.

Iwona Murawska

Reklama