Świętokrzyskie szopki

Data publikacji: 26.12.2012 11:15
Kategoria: Wiadomości z regionu

W tym roku w Kielcach nie ma żywej szopki. Zamiast niej w klasztorze ojców franciszkanów wybudowana została  stajenka betlejemska. Jak mówi  proboszcz parafii ojciec Adam Sroka, w tym roku nie udało się pozyskać sponsorów, którzy mogliby sfinansować koszty związane z budową zagrody dla zwierząt i ich opieką. 

 Stajenka betlejemska w klasztorze ojców franciszkanów

Szopka znajduje się przy bocznym ołtarzu kościoła przy ulicy Warszawskiej. W jej centralnym miejscu jest figurka dzieciątka Jezus którą poświęcił papież Benedykta XVI. Stajenka przykryta została słomą i wyłożona sianem.

Żywą szopkę przygotowali natomiast franciszkanie w Chęcinach. Na klasztornym dziedzińcu wybudowane zostały zagrody dla zwierząt: kur, królików, kóz, baranów, kucyka, osła oraz lamy. Obok wspólnego kolędowania, będzie można przełamać się opłatkiem, uczestniczyć w konkursach, oraz skosztować świątecznych wypieków.

 Żywa szopka u franciszkanów w Chęcinach

Szopkę bożonarodzeniową przygotowali także ojcowie oblaci na Świętym Krzyżu. Jak co roku przy jej wykonaniu pomagali pracownicy Kieleckiego Centrum Kultury. W centrum stajenki jest święta rodzina. Nie brakuje także figur  pastuszków i zwierząt. Na jodłach podarowanych przez nadleśnictwo Łagów zawisły bombki przekazane klasztorowi przez panią Lucynę Gozdek ze Staszowa, a nad głowami wiernych zawisły girlandy wykonane przez nowicjuszy.

Marek Orkisz

Szopka bożonarodzeniowa u ojców oblatów na Świętym Krzyżu

Reklama