''Świętokrzyski Sztetl'' w Chmielniku

Data publikacji: 15.06.2013 11:00
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dni Kultury Żydowskiej

Dni Kultury Żydowskiej
Chmielnik / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś w Chmielniku zostanie otwarty ośrodek edukacyjno muzealny "Świętokrzyski Sztetl". Autorem projektu jest pracownia Mirosława Nizio - współtwórcy m.in. koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego. W murach dawnej synagogi, przygotowano specjalną multimedialną ekspozycję, która nawiązuje do historii i kultury dawnych mieszkańców miasteczka, począwszy od pojawienie się Żydów w Chmielniku i w regionie, przez okres 20-lecia międzywojennego, lata holokaustu, czasy po II wojnie światowej i współczesne.

Zostaną zaprezentowane listy i fotografie sprzed 1939 roku, które przechowali mieszkańcy miasta.  Zwiedzający, korzystając z najnowszych technik multimedialnych będą mogli wniknąć w   atmosferę   żydowskiego miasteczka.  
Dzisiejszemu otwarciu  "Sztetla"  towarzyszy konferencja naukowa, poświęcona życiu społeczności żydowskiej na ziemiach polskich.  O godzinie  17.00 w domu kultury  otwarte zostaną wystawy  wycinanek żydowskich Ilony Kotaszewskiej , oraz obrazów olejnych Jacka Frąckiewicza.   Odbędzie się także nadanie  imienia   Majera Małego- Świętokrzyskiemu Sztetlowi.  Potem w synagodze zaprezentowany zostanie jej centralny punkt czyli bima,  miejsce gdzie przechowywano i czytano zwoje tory.
Zdaniem burmistrza Chmielnika Jarosława Zatorskiego - to wyjątkowa instalacja.

Gmina podpisała także umowę z UJK  w sprawie upowszechniania wiedzy na temat historii Żydów na Kielecczyźnie. Uczelnia i gmina Chmielnik chcą wspólnie  przygotowywać konferencje, spotkania oraz publikacje, dotyczące społeczności żydowskiej,  mieszkającej przed wojną w województwie kieleckim.

Tagi do tego wpisu
Reklama