Projekt obywatelski dotyczący reformy sądów bublem prawnym

Data publikacji: 27.06.2013 10:53
Autor: Marek Orkisz , Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Marzena Okła-Drewnowicz

Marzena Okła-Drewnowicz
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Prezydent zawetował obywatelską ustawę, której celem było odwołanie reformy sądów autorstwa Jarosława Gowina. Zakładała ona m. in. wycofanie się z likwidacji 79 sądów rejonowych. Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz nie jest zdziwiona decyzją głowy państwa.

Jej zdaniem projekt obywatelski zawierał błędy prawne i rozwiązania, które w konsekwencji mogłyby utrudniać pracę sądów. Posłanka wskazała tu na zapisy, które bardzo precyzyjnie określają np. właściwości poszczególnych sądów, włącznie ze szczegółowym podaniem obszaru, który leży w ich kompetencji. W przypadku potrzeby zmiany tego obszaru konieczna byłaby  zmiana całej ustawy.  Jak dodała, projekt obywatelski nie rozwiązywał natomiast najważniejszych problemów: usprawnienia pracy wymiaru sprawiedliwości i  szybszego rozpatrywanie spraw.

Bronisław Komorowski wystąpił jednocześnie z własną inicjatywą legislacyjną. Jego projekt przekazany już do Sejmu  ustala kryteria  powstawania i likwidowania sądów rejonowych.  

Podstawą jest liczba mieszkańców, czyli  60 tysięcy, oraz rozpatrywanych spraw - minimum 7 tysięcy w wydziałach głównych sądu. W regionie świętokrzyskim reforma objęła pięć placówek. Zlikwidowane zostały Sądy rejonowe w Opatowie, Pińczowie, Staszowie, Kazimierzy Wielkiej i Włoszczowie.

Posłuchaj Rozmowy Dnia

Tagi do tego wpisu
Reklama