Dąb "Bartek" w trójwymiarze

Data publikacji: 03.07.2013 07:42
Kategoria: Wiadomości z regionu
Dąb Bartek

Dąb Bartek
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jeden z najstarszych polskich dębów w trójwymiarze. Studenci z trzech krakowskich uczelni realizują projekt naukowy "Bartek 3D". Jego celem jest wykonanie skanu dębu "Bartek" i ocalenie go dla potomnych. Studenci z Uniwersytetów Rolniczego i Pedagogicznego oraz Akademii Górniczo- Hutniczej skanowali drzewo już dwukrotnie.

Młodzi naukowcy przeprowadzają badania, ponieważ stan „Bartka” nie napawa optymizmem, tłumaczy opiekun naukowy projektu - doktor Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego.

Naukowcy mogliby wirtualnie zbadać jak na stare drzewo wpłynie usunięcie jednego z konarów, lub dołożenie kolejnych podpór. Na razie muszą zebrać dane na temat "Bartka” za pomocą specjalnych urządzeń, które nie wpływają na jego kondycje.

Choć naukowcy dopiero wykonują pomiary już ustalono, że drzewo nie ma 30 metrów wysokości, tak jak sądzono.

Pierwsze pomiary były wykonywane wiosną i w lipcu. Kolejne planowane są jesienią i zimą. Do niedawna szacowano, że drzewo może mieć nawet 1000 lat, jednak ostatnie badania oceniają jego wiek na prawie 700 lat. 50 lat temu "Bartek” uznany został za pomnik przyrody. Obecnie jego pień jest mocno spróchniały i drzewo zaczęło przechylać się na bok.

Tagi do tego wpisu
Reklama