Światowy Dzień bez Samochodu

Data publikacji: 22.09.2013 15:04
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.9.2013. Światowy Dzień Bez Samochodu. Kursy pierwszej pomocy.

22.9.2013. Światowy Dzień Bez Samochodu. Kursy pierwszej pomocy.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Piknik promujący rowery i komunikację miejską odbył się na kieleckim Rynku. Na uczestników festynu, z okazji "Światowego Dnia bez Samochodu" czekało mnóstwo atrakcji.

To między innymi kino 5D, w którym widzowie mogli przeżyć brawurową jazdę samochodem. Aktor Robert Moskwa twierdzi, że w kinie można poczuć się jak za kierownicą pędzącego z dużą prędkością samochodu.

Był też symulator dachowania i alkogogle, imitujące upośledzenie zmysłów występujące po spożyciu alkoholu. Osoby, które skorzystały z tej możliwości przekonały się, że w takim stanie bardzo trudno się poruszać.

 

Na Rynku znalazł się również serwis rowerowy. Jak powiedział nam właściciel sklepów rowerowych Wojciech Stokowiec, z okazji dnia bez samochodu za darmo można było sprawdzić stan techniczny jednośladów, a także wykonać naprawy nie wymagające części zamiennych. Rowerzyści chętnie korzystali z tej możliwości.

Na Rynku znalazło się specjalne miasteczko ruchu drogowego, w którym odbywały się egzaminy na kartę rowerową. Można w nim było również oznakować pojazd, co może okazać się przydatne w przypadku, gdy zostanie on skradziony.

Stoisko miał także Zarząd Transportu Miejskiego, który podczas pikniku promował korzystanie z komunikacji publicznej. W zaparkowanym na Rynku autobusie można było wyrobić Kielecką Kartę Miejską. Dyrektor ZTM Marian Sosnowski informuje, że elektroniczny bilet cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów. Zapewnia również, że komunikacja miejska w Kielcach jest dobrą alternatywą dla samochodu.

Organizatorem festynu był Urząd Miasta, a imprezę prowadzili dziennikarze Radia Kielce.

Reklama