Cokół czeka na pomnik Piłsudskiego

Data publikacji: 08.11.2013 16:23
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Cokół na pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Cokół na pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Gotowy jest cokół pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie na Placu Wolności w Kielcach. Granit, którym został obłożony ufundowała Konfederacja Polaków Podola i Włodzimierz Pawłowski z Winnicy na Ukrainie. Na wiosnę wymienione zostaną schody przy cokole, aby pasowały do całości.

Wkrótce figura Marszałka trafi do odlewnika- poinformował Witold Borowiec z Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Darczyńcy, którzy zaoferują 20 i 30 tysięcy złotych na budowę pomnika, zostaną uhonorowani pamiątkowymi tabliczkami na cokole, lub wykonanymi z brązu statuetkami. Dotychczas sprzedano 10 tabliczek i cztery statuetki.

Witold Borowiec dodaje, że zbiórka pieniędzy tradycyjnie będzie prowadzona podczas obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będzie można wspomóc budowę wrzucając pieniądze do puszek, albo kupić symboliczną cegiełkę.

Koszt budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wyniesie ponad 400 tysięcy złotych. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 12 sierpnia przyszłego roku, w setną rocznicę wkroczenia do Kielc Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Reklama