Jarosław Kaczyński odsłonił tablicę poświęconą matce

Data publikacji: 16.01.2014 20:15
Autor: Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości z regionu
W Starachowicach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Jadwigi Kaczyńskiej. W uroczystości uczestniczył Jarosław Kaczyński.

W Starachowicach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Jadwigi Kaczyńskiej. W uroczystości uczestniczył Jarosław Kaczyński.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Tablicę poświęconą Jadwidze Kaczyńskiej odsłonięto w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego w Starachowicach. Jadwiga Kaczyńska, pośmiertnie wyróżniona tytułem Honorowej Obywatelki miasta, urodziła się tam i chodziła do szkoły. W czasie wojny działała w konspiracji - była sanitariuszką.

Jej syn - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w bardzo osobistym przemówieniu przypominał wydarzenia z życia matki w Starachowicach. Podkreślił, że o rodzinnym mieście pamiętała do końca swoich dni. Często opowiadała synom o swoim dzieciństwie w tym miejscu. Jarosław Kaczyński powiedział, że dzięki temu miał wrażenie, jakby sam spędził w Starachowicach kawałek życia. Podziękował też inicjatorom  wmurowania  tablicy. "Wszyscy przeminiemy, a ta tablica pozostanie" - stwierdził. Jego wizyta nie miała politycznych akcentów. Swoje przemówienie poświęcił wyłącznie zmarłej matce i jej związkach ze Starachowicami.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięło udział kilkaset osób. Mieszkańcy miasta mówili, że to dla nich ważne wydarzenie.

Tablicę poświęcił biskup radomski- Henryk Tomasik. Hierarcha odprawił również mszę świętą, w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Do Starachowic przyjechało wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Byli m.in. przewodniczący klubu PiS - Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu - Marek Kuchciński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego partii - Joachim Brudziński. W uroczystościach uczestniczyli też prezydenci Kielc i Radomia: Wojciech Lubawski i Andrzej Kosztowniak.

Tagi do tego wpisu
Reklama