Forum Polski Wschodniej w stolicy województwa

Data publikacji: 11.06.2013 17:26
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Radio Kielce

W Kielcach odbyło się dziś Forum Polski Wschodniej, organizowane po raz trzeci spotkanie przedsiębiorców z pięciu najbiedniejszych województw kraju.

Wraz z ekspertami, przedstawicielami rządu, i samorządowcami dyskutowali oni o możliwościach pobudzenia rozwoju gospodarczego i pieniądzach z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Odbyły się także warsztaty prowadzone przez doświadczonych trenerów biznesowych.

Gościem specjalnym spotkania był Mariusz Grendowicz, prezes tworzonej dopiero spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. To na niej spoczywać ma ciężar prowadzonych przez państwo w najbliższych latach inwestycji. W rozmowie z Radiem Kielce powiedział on, że województwo świętokrzyskie wraz z innymi regionami Polski Wschodniej może liczyć na lokowanie nowych inwestycji, ale muszą one spełniać kryteria ekonomicznej efektywności, nazywane „testem prywatnego inwestora”.

„Każdy projekt który wygląda rozsądnie finansowo kwalifikować się będzie do podjęcia inwestycji, a fakt, że obszar Polski Wschodniej traktowany jest przez rząd priorytetowo dodatkowo będzie stwarzał możliwość lokowania inwestycji” – stwierdził Mariusz Grendowicz.

W najbliższych latach pięć najbiedniejszych województw będzie korzystać z kontynuacji programu Rozwój Polski Wschodniej. Według wstępnych wyliczeń rząd przeznaczył na jego realizację prawie 2 miliardy złotych. Będzie to o miliard mniej niż dotychczas, ale połowa tych środków ma trafić bezpośrednio do przedsiębiorców.

 

 

 

Reklama