Wręczono Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2014

Data publikacji: 23.10.2014 18:56
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.10.2014 Kielce. Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2014. Jednym z nagrodzonych jest nasz radiowy kolega Leszek Ślusarski.

23.10.2014 Kielce. Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2014. Jednym z nagrodzonych jest nasz radiowy kolega Leszek Ślusarski.
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

16 osób i trzy zespoły otrzymały Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2014. Wyróżnienia każdego roku przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Otrzymują je artyści, animatorzy i instytucje, które poprzez swoją działalność upowszechniają kulturę w kraju i za granicą. Laureaci otrzymują dyplomy i nagrody finansowe.

Za osiągnięcia międzynarodowe został doceniony Kielecki Teatr Tańca. Dyrektorzy placówki: Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak przyznają, że jest to dla nich duże wyróżnienie i wyzwanie. Nagrodę traktują jako oznakę zaufania w dalszej pracy artystycznej. Wyróżnienie postanowili dedykować wszystkim pracownikom teatru, a także widzom, którzy chętnie oglądają spektakle Kieleckiego Teatru Tańca.

Wśród nagrodzonych znaleźli się też: dziennikarz Radia Kielce Leszek Ślusarski i realizator Jerzy Szczepanek, który w tym roku obchodzi jubileusz pracy zawodowej. Jak przyznaje, nagrodę odebrał z wielkim sentymentem. Jest ona ukoronowaniem pięćdziesięciu lat pracy w Polskim Radiu. Przez większość tego czasu realizacja i montaż opierały się na cięciu i klejeniu taśm - wspomina Jerzy Szczepanek.

Świętokrzyskie Nagrody Kultury zostały wręczone w Teatrze Stefana Żeromskiego. Uroczystość była połączona z inauguracją Sezonu Artystycznego 2014/15.

NAGRODY HONOROWE (statuetki) - I grupa laureatów

1.    Kielecki Teatr Tańca – jeden z trzech instytucjonalnych teatrów tańca powołany jako miejska instytucja Kultury w Kielcach. Spektakle KTT prezentowane były na wielu polskich scenach (m.in. w Teatrze Wielkim Warszawie) i za granicą (Niemcy, Ukraina, Czechy, USA, Belgia, Izrael). Znakomity ambasador ambicji artystycznych twórców regionu świętokrzyskiego.
2.    Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych - jedna z najstarszych w regionie organizacji miłośników kultury i twórców. W ubiegłym roku obchodziło dziewięćdziesięciolecie istnienia. Prowadzi ożywioną działalność wystawienniczą (liczne plenery malarskie), literacką, wydawniczą i edukacyjną.
3.    Andrzej Dąbrowski – Andrzej Dąbrowski - ceniony za kreatywność dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, inicjator znaczących przedsięwzięć kulturalnych realizowanych we współpracy Biblioteki ze środowiskami twórczymi. Doprowadził do ekspozycji unikatowego zabytku polskiego piśmiennictwa „Kazań Świętokrzyskich” w klasztorze na Św. Krzyżu.

NAGRODY SPECJALNE – za badania i promocję twórczości Stefana Żeromskiego (w 150. rocznicę urodzin pisarza) - II grupa laureatów

1.    prof. dr hab. Zdzisław J. Adamczyk - jest jednym z najwybitniejszych znawców życia i twórczości Stefana Żeromskiego w Polsce. Laureat Nagrody Edytorskiej PEN CLUBU za pracę nad „Dziełami” Stefana Żeromskiego. Inicjator przedsięwzięć popularyzujących twórczość pisarza.
2.    Kazimiera Zapałowa – wieloletni kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, autorka kilku książek i wielu artykułów poświęconych pisarzowi jego rodzinie. Od 2010 roku zaangażowana w tworzenie dworku St. Żeromskiego w Ciekotach i jego honorowy kustosz.

 II NAGRODA - III grupa laureatów:

1.    Jerzy Daniel - dziennikarz, prozaik, eseista, wydawca, regionalista. W ostatnich latach wydał m.in. polsko-anglojęzyczną książkę „Listy zza drutów” zawierającą listy Gertrudy Zeisler z kieleckiego getta, wspomnienia kielczanki Alice Birnhak oraz blisko 200 unikatowych zdjęć. Autor licznych opracowań i szkiców biograficzno-literackich, a także książki o znanych kielczanach i rodach kieleckich („W gwiazdach zapisane. Opowieści o kielczanach 2014r.”).
2.    Stanisław Durlej – redaktor, wydawca, społecznik. Prezes oddziału kieleckiego Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, działacz ludowy. Redaguje miesięcznik „Ludowiec Świętokrzyski”,  jest autorem i współautorem licznych wydawnictw LTNK poświęconych kulturze i historii Ziemi  Świętokrzyskiej. Członek Komitetu Budowy Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie.
3.    Krzysztof Jaworski -  poeta, prozaik i dramatopisarz. Publikował m.in. w „Twórczości”, ”bruLionie” i „Dialogu”. Wydał kilkanaście książek poetyckich, prozatorskich i dramatów. W 2014 roku jego powieść „Do szpiku kości” została nominowana do „Nagrody Literackiej Gdyni”  i Literackiej Nagrody Europy Środkowej ”Angelus”. Tłumaczony na angielski, niemiecki, duński, rosyjski i czeski.
4.    Wojciech Jurewicz - współzałożyciel, scenograf, scenarzysta, aktor i reżyser amatorskiego Teatru Ciut Frapującego działającego przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Jest liderem zespołu, laureata Scyzoryka 2013. Prowadzi także młodzieżową grupę teatralną przy PSCK  i warsztaty teatralno-kabaretowe przy Zespole Szkół Zawodowych.
5.    Tadeusz Kurek – znany malarz, grafik, rzeźbiarz promujący świętokrzyską kulturę na wystawach w kraju i za granicą (w Austrii, Francji, na Ukrainie). Autor kolekcji prac wykonanych w oleju, akwarelą i rysunkiem m.in. – „Architektura Województwa Świętokrzyskiego”, „Architektura Polska”, „Krajobraz Tatrzański”, „Zabytki architektury powiatów ostrowieckiego i opatowskiego”, a także  ilustracji książkowych i rzeźby oraz tablicy upamiętniającej strajk hutników ostrowieckich.
6.    Bogusław Pasternak -  poeta, publicysta, animator kultury, współzałożyciel grupy poetyckiej „Ponidzie”, a także kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich i Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Autor 12 tomów poezji oraz bogatej publicystyki społeczno-kulturalnej.
7.    Leszek Ślusarski - dziennikarz radiowy, muzyk, kompozytor, aranżer. Autor audycji Radio Kielce promujących dokonania w dziedzinie muzyki ludowej i sukcesy młodych muzyków, popularyzujących muzykę klasyczną.
8.    Andrzej Żądło –  dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Kasztelania” w Kijach, poprzednio dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Znany animator kultury na Ponidziu, kompozytor, założyciel licznych zespołów  muzycznych i kabaretowych. Zdobywca nagród na przeglądzie PAKA w Krakowie i kilku festiwalach, w tym folklorystycznych i kabaretowych. Pomysłodawca  i dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” oraz Świętokrzyskiego Przeglądu Pieśni Ludowej „Ciżbą śpiewane” na zamku w Kijach.

WYRÓŻNIENIA - IV grupa laureatów::

1.    Krystyna Cel - poetka, eseistka, krytyk literacki, współautorka „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Autorka kilkunastu tomów poezji i esejów. Przewodnicząca Sądu Koleżeńskiego w kieleckim Oddziale Związku Literatów Polski.
2.    Sylwia Gawłowska – autorka tekstów, kompozytorka i piosenkarka nurtu piosenki autorskiej; także animator kultury. Solistka spektaklu „Fabula rasa” w Teatrze Baj w Toruniu. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych i literackich, m.in. Festiwalu YAPA w Łodzi, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Współpracuje z muzykami i wokalistami z regionu i całej Polski.
3.    ks. Jan Oleszko - Rektor Wspólnoty Pallotynów na Karczówce, znany animator kultury chrześcijańskiej, realizator renowacji i modernizacji zabytkowego klasztoru, ceniony opiekun tego miejsca pamięci narodowej. Inicjator znaczących przedsięwzięć artystycznych.
4.    Franciszek Rusak - działacz społeczny i kulturalny z Buska-Zdroju, długoletni dyrektor Domu Kultury. Współzałożycieli i prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.  Autor kilku książek i wielu artykułów poświęconych historii i kulturze Ponidzia. Zainicjował kilka cyklicznych i kontynuowanych przedsięwzięć artystycznych.
5.    Jerzy Szczepanek - realizator dźwięku w Radio Kielce, od 50 lat związany z tą rozgłośnią. Wspólnie z Piotrem Ganem i innymi dziennikarzami współtworzył bezcenną fonotekę muzyki ludowej. Jest realizatorem dźwięku do kilkuset reportaży i koncertów mających miejsce w historii kultury regionu.
6.    Stanisława Żądecka  – ceniona w regionie animatorka kultury,  scenarzystka, pisarka, pedagog, bibliotekarka, kierownik zespołu śpiewaczego i obrzędowego ”Siedlanecki” (obecnie „Siedlecczanie”) i założycielka zespołu „Małe Łukowianki”. Zespół „Siedlecczanie” kierowany przez Panią Żądecką ma na swoim koncie sukcesy w przeglądach folklorystycznych, wystąpił także w kilku filmach fabularnych. Kandydatka ma  na swoim koncie sukcesy jako solistka i jest autorką 19 scenariuszy widowisk obrzędowych (w imieniu laureatki nagrodę odbierze córka z wnuczką).

NAGRODA ZESPOŁOWA - V grupa laureatów (zapraszamy przedstawicieli z uwagi na liczne składy zespołów folklorystycznych):

1.    Kabaret „Pigwa Show” - w składzie Bronisław Opałko (Genowefa Pigwa) i Jan Kozłowski. Obaj artyści od prawie 40 lat bawią ludzi – bez przesady- na całym świecie. Znakiem firmowym kabaretu jest charakterystyczna Genowefa Pigwa, wiejska kobieta z Gór Świętokrzyskich stworzona przez Bronisława Opałko. Radiową emanacją jest audycja „Radio Pigwa”, niezwykle popularna i interesująca kompozycja ludowego humoru i muzyki.  
Kabaret Pigwa reprezentują na scenie: Irena Opałko, Bronisław Opałko, Jan Kozłowski

2.    Zespół Obrzędowy „Kowalanki” - obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia. Repertuar zespołu oparty jest na regionalnych tradycjach folklorystycznych, a także twórczości członkiń Zespołu. Laureat przeglądów folklorystycznych. Znaczący jest także dorobek zespołu w kultywowaniu regionalnych tradycji kulinarnych.
Zespół Obrzędowy "Kowalanki” reprezentują:
- Jadwiga Brzoza
- Genowefa Piotrowska
- Stefania Golenia
- Helena Adamczyk
- Henryka Brzoza
- Helena Draga

3.    Zespół Śpiewaczy  ”Kopcowianki” - istnieje przy Kole Gospodyń Wiejskich w Woli Kopcowej. Laureat m.in. Buskich Spotkań z Folklorem. Koncertował dla Polonii na Ukrainie i na Węgrzech. W bieżącym roku obchodzi jubileusz 25–lecia.
Zespół Śpiewaczy „Kopcowianki” reprezentują:
- Halina Różyc
- Stanisława Biskupska

Wyróżnienie dla Szkolnego Zespołu Śpiewaczego "Działoszanki”

Reklama