Bp Jan Piotrowski obejmie za tydzień Diecezję Kielecką

Data publikacji: 21.11.2014 13:00
Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. G.Golec / www.diecezja.tarnow.pl

Procesją z domu biskupiego do kieleckiej bazyliki katedralnej rozpocznie się w sobotę, 29 listopada, ingres biskupa Jana Piotrowskiego - nowego ordynariusza diecezji kieleckiej. Dzień wcześniej nastąpi kanoniczne objęcie diecezji. Oznacza to, że nazwisko nowego pasterza będzie wymieniane w kanonie mszy świętej. W piątkowy wieczór, w Kościele Akademickim wierni wezmą udział w czuwaniu modlitewnym w intencji biskupa.

W sobotnim ingresie wezmą udział kościelni hierarchowie w asyście kleryków Wyższego Seminarium Duchownego. Po wprowadzeniu Jana Piotrowskiego do kieleckiej katedry, o godz. 11.00 rozpocznie się właściwa część ceremonii. Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego, za początek posługi ordynariusza uważa się celebrację mszy świętej, w towarzystwie innych biskupów, co ma być wyrazem jedności Kolegium Apostolskiego. W nabożeństwie biorą udział także prezbiterzy - najbliżsi współpracownicy biskupa. Eucharystia rozpoczyna się odczytaniem listu apostolskiego i zajęciem katedry biskupiej.

Tradycja ingresu wywodzi się z prawa rzymskiego. Według niego, wejście do budowli oznaczało jednocześnie objęcie jej w posiadanie. Praktykowany w Cesarstwie Rzymskim zwyczaj został przeniesiony do tradycji Kościoła Katolickiego.

Reklama