Biskup Jan Piotrowski nowym ordynariuszem diecezji kieleckiej

Data publikacji: 29.11.2014 06:00 / Data aktualizacji: 29.11.2014 12:20
Autor: Stanisław Blinstrub , Radosław Podsiadły , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.11.2014 Ingres bp. Jana Piotrowskiego w bazylice katedralnej.

29.11.2014 Ingres bp. Jana Piotrowskiego w bazylice katedralnej.
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

W bazylice katedralnej w Kielcach odbył się ingres biskupa Jana Piotrowskiego - nowego ordynariusza diecezji kieleckiej. Nasi dziennikarze obserwowali to wydarzenie.

Hierarchę i gości powitał biskup senior Kazimierz Ryczan. Bullę papieża Franciszka, nominującą hierarchę na katedrę odczytał nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. Papież oddał hierarchę pod opiekę Matki Bożej, w nadziei, że poprowadzi on wiernych drogą świętości. Po odczytaniu bulli odbyła się ceremonia oddania hołdu nowemu biskupowi, a następnie przekazania pastorału, symbolu władzy kościelnej.

Biskup Jan Piotrowski w homilii do wiernych przypomniał, że historia chrześcijaństwa w Polsce wiąże się z historią Ziemi Kieleckiej. Na tej ziemi, w Wiślicy ponad tysiąc lat temu, zanim chrzest przyjął książę Mieszko I, powstała pierwsza misa chrzcielna i pierwsza świątynia. Hierarcha apelował, abyśmy byli zaczynem dobra w świecie, podążając drogą Chrystusa, tak, jak czyniła to Maryja. Tam, gdzie głosi się Słowo Boże, zawsze zwiastuje ono wiosnę duchowej odnowy. Z takim przesłaniem 23 lata temu na tej ziemi, która obejmuje Kościół Kielecki stanął Święty Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju i Nadziei. Wypowiedział wówczas słowa Ewangelii - "Bo kto pełni wolę Ojca Mego, który jest w niebie, ten mi jest bratem, siostrą i matką".

W myśl nauczania papieża Franciszka - Kościół powinien być miejscem dialogu i miłości bliźniego, miejscem, w którym każdy znajdzie zrozumienie i przebaczenie - mówił biskup Piotrowski. Bycie Kościołem we współczesnym świcie oznacza bycie ludem Bożym.

"Chcę wiernie służyć diecezji i z miłością głosić Ewangelię" - zakończył hierarcha.

Posłuchaj homilii nowego biskupa ordynariusza Diecezji Kieleckiej. 

W najbliższą niedzielę, 30 listopada w kościołach Diecezji kieleckiej zostanie odczytany list pasterski nowego biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Przeczytaj słowa nowego biskupa

W uroczystej mszy  uczestniczyło  ponad czterdziestu biskupów i arcybiskupów, są również goście z diecezji tarnowskiej, w której Jan Piotrowski pełnił dotychczas posługę biskupa pomocniczego.

W uroczystej mszy uczestniczyli również goście z diecezji tarnowskiej, w której ordynariusz pełnił dotychczas posługę biskupa pomocniczego. Państwo Janina i Edward Cieśla ze Szczurowej - rodzinnej miejscowości biskupa podkreślają, że choć im żal, że duszpasterz od nich odchodzi, to ich serca przepełnia radość, że papież Franciszek powierzył ich krajanowi tak zaszczytną funkcję.

Również i dla kielczan, ingres nowego biskupa był bardzo dużym przeżyciem religijnym. – Każdy z nas był ciekawy osoby nowego biskupa, nie udało nam się co prawda, zobaczyć go z bliska, ale jesteśmy szczęśliwi, że uczestniczyliśmy w tak podniosłym wydarzeniu – podkreślali wierni.
W uroczystej mszy uczestniczyło ponad czterdziestu biskupów i arcybiskupów z całej Polski.

Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, profesor Jacek Semaniak zwrócił uwagę, na długoletnią pracę biskupa na misjach. Jego życiorys robi duże wrażenie, a jego zawołanie: „W miłości głosić ewangelię” dobrze wróży kościołowi kieleckiemu – podkreślił rektor Jacek Semaniak.

Biskupa Jana Piotrowskiego powitał w Bazylice Katedralnej odchodzący z urzędu biskup Kazimierz Ryczan.

Bullę Papieską powołująca nowego Ordynariusza Diecezji Kieleckiej ogłosił w bazylice Nuncjusz Apostolski w Polsce biskup Celestino Migliore.

W studiu Radia Kielce wydarzenie komentował i opowiadał o historii Diecezji Kieleckiej profesor Adam Massalski. Rozmawiał z nim Bartłomiej Zapała.

Tagi do tego wpisu
Reklama