Arkadiusz Piecyk: Najmniejsze bezrobocie od lat

Data publikacji: 16.12.2014 10:17
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.12.2014 Arkadiusz Piecyk

16.12.2014 Arkadiusz Piecyk
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Nowe miejsca zatrudnienia, ale również redukcje etatów - to prognozy sytuacji na świętokrzyskim rynku pracy na 2015 rok.

Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy powiedział na naszej antenie, że według ostatnich badań prowadzonych przez WUP wynika, iż nastroje przedsiębiorców poprawiają się i mają oni zamiar utworzyć w nowym roku około 1800 dodatkowych miejsc pracy.

Nie uda się niestety uniknąć zwolnień, będą one konsekwencją zmiany profilu działalności niektórych firm, w związku z tym w 2015 roku około 200 osób może stracić zatrudnienie - mówi gość Radia Kielce.
 
Jak przyznał, bezrobocie w świętokrzyskiem jest najniższe od 25 lat. Tendencja spadkowa, rozpoczęła się już na początku 2014 roku, wówczas osób zarejestrowanych było prawie 94 tysiące, dzisiaj liczba bezrobotnych wynosi 73 tysiące 786 osób. Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o osoby długotrwale bezrobotne nadal jest w powiecie skarżyskim.

Arkadiusz Piecyk pytany o pieniądze, jakie z budżetu państwa zostaną w przyszłym roku przekazane na powiatowe urzędy pracy poinformował, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej będą to 152 mln złotych. Na początku 2014 roku była to kwota 132 mln. W nowym roku mają być wznowione działania aktywizujące bezrobotnych, na ten cel trafi 9 mln złotych.
 
Gość Radia Kielce przyznał, że ofert zatrudnienia przybywa, ale osoby pozostające bez pracy narzekają na atrakcyjność, a pracodawcy na brak wykwalifikowanych pracowników. Najwięcej propozycji dotyczy działalności handlowej.


Posłuchaj Rozmowy Dnia

Tagi do tego wpisu
Reklama