KRAJ: Porozumienie z górnikami podpisane

Data publikacji: 17.01.2015 17:54
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Ewa Kopacz

Ewa Kopacz
Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Strona rządowa i górniczy związkowcy - podpisali porozumienie dotyczące planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

W obecności premier Ewy Kopacz w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, dokument podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz.

Porozumienie jest kompromisem dla dobrej przyszłości górnictwa - powiedziała premier Ewa Kopacz w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Przed podpisaniem porozumienia między stroną rządową a górnikami podziękowała wszystkim za rozmowy i prace nad porozumieniem. Dominik Kolorz mówił górnikom protestującym w kopalniach, że mogą wracać do swoich domów.

Już wcześniej związkowcy zapowiadali, że stanowiska stron zbliżyły się. Protesty w regionie trwały od 8 stycznia. Przyłączyły się do nich wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej a także zakłady należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Solidarność ogłosiła pogotowie strajkowe w całym kraju. Związkowcy przeprowadzili kilka manifestacji w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Gliwicach czy Zabrzu. Blokowali też drogi w regionie.

Tagi do tego wpisu
Reklama