"Gabriel" został nominowany do "Węży"

Data publikacji: 12.03.2015 07:33
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Premiera filmu

Premiera filmu "Gabriel" w Kieleckim Centrum Kultury. Aktorzy, którzy zagrali w filmie
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą film dla młodzieży "Gabriel" Mikołaja Haremskiego, którego akcja toczy się w województwie świętokrzyskim został nominowany do "Węży".

Są to polskie antynagrody przyznawane od czterech lat przez Akademię Węży. Nominacje mają wzbudzić dyskusję na temat jakości polskiej kinematografii. W uzasadnieniu napisano, że film nachalnie promuje region.

Przygody bohatera, który poszukuje ojca toczy się w województwie świętokrzyskim. Filmoznawca Andrzej Kozieja uważa, że w produkcjach dedykowanych dzieciom i młodzieży najważniejszy jest pozytywny przekaz i edukacyjny charakter. "Gabriel" spełnia te cechy.  Kraina świętokrzyska pojawia się przy okazji, jako tło wydarzeń. Według filmoznawcy, region został dobrze wpisany w fabułę i nie ma w tym niczego żałosnego.

Na kadrach są Kielce, Krzyżtopór, Chęciny, Sandomierz i Miedziana Góra. Produkcja była dofinansowana przez Regionalną Organizację Turystyczną. Z funduszy promocyjnych przeznaczono na ten cel około 300 tysięcy złotych.

Prezes ROT Jacek Kowalczyk mówi, że celem współpracy z filmowcami była promocja regionu i w tym kontekście można cieszyć się z niechlubnej nominacji do "Węży"

W tym roku najwięcej nominacji otrzymał film Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało". Gala wręczenia "Węży" odbędzie się 1 kwietnia w Warszawie.

Tagi do tego wpisu
Reklama