Narodowy Instytut Dziedzictwa wznowił działalność

Data publikacji: 12.03.2015 16:54
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.12.2014 Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej, w kościółku podczas konserwacji bocznych ołtarzy, odkryto pod warstwą farby polichromie.

11.12.2014 Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej, w kościółku podczas konserwacji bocznych ołtarzy, odkryto pod warstwą farby polichromie.
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Narodowy Instytut Dziedzictwa, po kilku latach przerwy wznowił działalność w Kielcach. Będzie wspierać działania zmierzające do ochrony zabytków i kultury regionu. Instytut nie dysponuje pieniędzmi, którymi mógłby dofinansowywać lokalne inicjatywy, ale każdy będzie mógł skorzystać z porady jego pracowników.

Kierownik oddziału w Kielcach- Włodzimierz Pedrycz chce nawiązać współpracę z samorządami i instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę dziedzictwa kulturowego. Zależy mu na wymianie informacji o wszystkich działaniach podejmowanych w tym zakresie. W jego ocenie, świętokrzyskie środowisko nie jest jeszcze na tyle skonsolidowane, żeby podejmować wspólne działania, dlatego na początek chce określić możliwości współpracy. Może to ułatwić fakt, że władze samorządowe niedawno rozpoczęły nową kadencję, co umożliwia przynajmniej czteroletnią współpracę z tymi samymi ludźmi.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach- Janusz Cedro zapowiada odnowienie współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Na początek udostępni swoje bazy, co będzie podstawą do dalszych działań. Instytucja ma oddziały we wszystkich województwach. Zajmuje się m.in. promowaniem polskich zabytków w kraju i za granicą. Koordynuje też wpisywanie cennych obiektów na listę Pomników Historii, czyli najważniejszych polskich zabytków. 

Dyrektor Instytutu- prof. Małgorzata Rozbicka uważa, że województwo świętokrzyskie ma wiele wysokiej klasy zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje według niej Krzyżtopór. Jest zjawiskiem wyjątkowym w skali europejskiej. Profesor Małgorzata Rozbicka wspomina, że kiedyś oprowadzała tam grupę znawców zabytkowej architektury z Anglii. Jeden z nich zdecydował się na przyjazd do Polski tylko po to, żeby zobaczyć ten zamek. 

 

Osoby zainteresowane współpracą z Narodowym Instytutem Dziedzictwa mogą się zgłaszać do kieleckiego oddziału, który znajduje się przy al. IX Wieków Kielc.

Tagi do tego wpisu
Reklama