Arkadiusz Piecyk: Spada bezrobocie wśród młodych

Data publikacji: 31.03.2015 10:49
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.03.2015 Arkadiusz Piecyk

31.03.2015 Arkadiusz Piecyk
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Bezrobocie wśród młodych osób w Polsce spadło w ostatnich latach o jedną czwartą - z 395 do 301 tysięcy. To rekord w skali Unii Europejskiej. Dane opublikował w ubiegłym tygodniu Eurostat.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Arkadiusz Piecyk, komentując na naszej antenie te wyniki stwierdził, że dane są optymistyczne. Przyznał, że jeszcze dwa lata temu zarejestrowanych w świętokrzyskich urzędach pracy było 22 procent osób do 25. roku życia. W tym roku młodych bezrobotnych jest 18 procent. 

Arkadiusz Piecyk zastrzegł jednak, że ten proces jest bardzo złożony i nie oznacza postępującego spadku. W 2007 roku wyemigrowało z kraju wielu młodych ludzi w poszukiwaniu pracy zagranicą, wówczas bardzo obniżyło to statystyki. Z kolei w 2013 roku nastąpiło załamanie gospodarcze, które przyczyniło się do ponownego wzrostu bezrobocia, ale już rok później rynek pracy ustabilizował się. Wzrosła aktywność przedsiębiorców i - co za tym idzie - także zatrudnienie. Ta tendencja utrzymuje się do dziś. 

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy zastrzega, że nie wszyscy mogą znaleźć zatrudnienie zagranicą. Po pierwsze, warunkiem jest znajomość języka, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, ale najważniejsze są kwalifikacje. Kolejnym elementem, oczekiwanym przez zagranicznych przedsiębiorców jest doświadczenie. Ale, by móc je zdobyć, trzeba najpierw znaleźć pracę w Polsce. Dlatego nasz rząd, a wcześniej Komisja Europejska przygotowała specjalny program, dedykowany młodym osobom, służący przygotowaniu ich do wejścia na rynek pracy. 

Arkadiusz Piecyk przyznał też, że statystyki, związane z bezrobociem zaburza tak zwana sezonowość pracy.

POSŁUCHAJ ROZMOWY DNIA

Tagi do tego wpisu
Reklama