Mieszkańcy Brzezin nie chcą nowej drogi

Data publikacji: 20.04.2015 21:55
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Blokada drogi w Brzezinach (20 kwietnia 2015 r.)

Blokada drogi w Brzezinach (20 kwietnia 2015 r.)
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Mieszkańcy Brzezin blokowali drogę wojewódzką nr 763, łączącą Morawicę z Chęcinami. W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec planów budowy nowej trasy. Jak informowaliśmy, ma ona przejąć ruch tranzytowy z dotychczasowej drogi przebiegającej między trasami krajowymi nr 7 i 73.

Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski wyjaśnił na naszej antenie, że pierwszy wariant nowej drogi - preferowany przez drogowców - przewiduje poprowadzenie trasy tak, aby przecinała w jednym miejscu Brzeziny. Z kolei koncepcja, której zwolennikiem jest gmina zakłada że, droga ominie Brzeziny i będzie biegnąć wzdłuż torów obok Podwala i Podlesia. Wśród mieszkańców oba warianty mają zwolenników i przeciwników.

Wójt Morawicy powiedział, że rozwiązanie, proponowane przez zarząd dróg wojewódzkich nie jest doskonałe i nie widzi potrzeby, by przy nim obstawano. Nowa droga ma przecinać Brzeziny i wcale nie będzie ich obwodnicą. Ponadto niszczy układ krajobrazowy gminy - zaznaczył Marian Buras.

Wójt Morawicy przypomniał, że w Polsce nie buduje się dróg w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego, ale o specustawę. Dodał, że nieprawdziwe są też informacje, jakoby nowa droga miała przebiegać przez las. W większości będzie wiodła przez łąki. Wyjaśnił również, że znakomita większość mieszkańców gminy - 2 tysiące osób opowiada się za wariantem, akceptowanym przez gminę, natomiast przeciwnikami jest zaledwie 50-oro mieszkańców Podwala.

Tagi do tego wpisu
Reklama