W Słowackim uczniowie nakręcili film o dumie z Polski

Data publikacji: 29.04.2015 15:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
W Słowackim uczniowie nakręcili film, o dumie z Polski

W Słowackim uczniowie nakręcili film, o dumie z Polski
Fot.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach nakręcili krótki film, w którym pokazują, dlaczego są dumni z Polski. Materiał bierze udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół średnich.

W realizację projektu zaangażowała się cała pierwsza klasa o profilu humanistycznym. Uczniowie samodzielnie opracowali scenariusz, nakręcili i zmontowali film. Składa się on z kilku scenek, które były kręcone w różnych częściach Kielc, np. na dworcu PKP.

 

Wszystkie zwracają uwagę na to, z czego Polacy mogą być dumni – mówią uczennice Izabela Tomaszewska i Katarzyna Jędruszczak. Poruszone zostały kwestie pięknych Polek, pysznych tradycyjnych potraw i ładnych krajobrazów. W ostatniej scenie występują wszyscy uczniowie, ubrani w biało-czerwone stroje.

Uczniowie zaangażowani w projekt podkreślają, że są dumni z Ojczyzny, chcą tu mieszkać i pracować. Mówią o polskiej gościnności, osiągnięciach sportowców, twórcach  filmowych, aktorach  i pisarzach. Młodzież jest też dumna z polskiej historii i charakteru Polaków, którzy po upadkach zawsze byli w stanie się podnieść i zjednoczyć.

Uczestnicy ogólnopolskiego projektu biorą również udział w zajęciach i spotkaniach związanych z pracą samorządowców i parlamentarzystów. Jest to szczególnie ważne dla humanistów – przyznaje uczennica Natalia Kangier. Część kolegów  planuje związać swoją przyszłość z prawem lub  polityką. Dlatego z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, na których mogli tworzyć i podpisywać ustawy oraz zastanawiać się nad tym, co zmienić w Kielcach.

Na przygotowane przez młodzież filmy można głosować do 8 czerwca na stronie internetowej Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. W projekcie bierze udział ponad 100 szkół z całego kraju, w tym 5 z województwa świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Reklama