W długi majowy weekend wieszamy biało-czerwoną flagę

Data publikacji: 02.05.2015 15:31
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dzień Flagi, Radio Kielce

Dzień Flagi, Radio Kielce
Fot. Radio Kielce

Polacy świętują Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Kieleckie obchody rozpoczęły się w południe na Rynku wciągnięciem flagi państwowej na maszt.

Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Kielce wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka- Koruba - biało-czerwona flaga jest bardzo ważnym symbolem dla naszego narodu.Dodała, że ze sztandarami ludzie szli do walki i za barwy narodowe oddawali swoje życie. Dlatego nieustannie jest to powód do dumy i musimy o tym zawsze pamiętać. Bożentyna Pałka- Koruba stwierdziła, że flaga, to symbol naszego państwa, narodu, daje nam poczucie dumy, przynależności, wspólnoty i miejsca, w którym żyjemy. "Ona określa naszą tożsamość narodową” - powiedziała wojewoda świętokrzyski.

Zakończeniem obchodów wojewódzkich Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej będzie capstrzyk w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, który odbędzie się na kieleckim Rynku o godzinie 21.00.

Biało-czerwone barwy mogą się 2 maja pojawić na naszych balkonach, tarasach, przy domach. Każdy, komu bliskie są narodowe barwy, wywiesza flagę.

Święto flagi, to bardzo młoda tradycja. W kalendarzu pojawiło się w 2004 roku. Biało-czerwona, używana jako symbol państwowy, pojawiła się dopiero w XX wieku, czyli w czasie odzyskania - po latach zaborów - niepodległości. Natomiast 3 maja 1792 roku oficjalnie uznano kolory biały i czerwony za barwy narodowe. Jednak wtedy zamiast flag używano biało-czerwonych kokard.

Barwy i kształt obecnie używanej flagi opisano w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. O ile flaga jest młodym symbolem, to barwy narodowe mają o wiele dłuższą tradycję. Już kronikarz Jan Długosz wspominał o biało-czerwonych proporcach, opisując bitwę pod Grunwaldem.

 

Kolory flagi wynikają z herbu Polski, czyli białego orła na czerwonym tle. Jest to uznawane za heraldyków za wzorowe przełożenie znaczenia barw z herbu (godła) na flagę.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama