Bizony z Kurozwęk nie zagrażają polskim żubrom

Data publikacji: 26.06.2015 16:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2015. Bizony z Kurozwęk

26.06.2015. Bizony z Kurozwęk
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Belgijski lekarz weterynarii i specjalista od bizonów i żubrów Olivier Bertrand uważa, że nie istnieją żadne naukowe przesłanki, by stado bizonów w Kurozwękach mogło zagrażać polskim żubrom. W ten sposób lekarz odniósł się do decyzji Regionalnego i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wygaszaniu hodowli.

Zdaniem urzędników - obecność bizonów może zagrozić żubrom, ze względu na łatwość krzyżowania się gatunków oraz możliwość przenoszenia pasożytów.  

Olivier Bertrand uważa te argumenty za fałszywe. Jak stwierdził dziś w Kurozwękach - opiekuje się kilkoma stadami bizonów i żubrów w Belgii, żyjącycymi w odległości 35 kilometrów od siebie i nie odnotował żadnego przypadku chorób i innych zagrożeń.

Marcin Popiel, właściciel zespołu pałacowo- parkowego oraz stada bizonów  odwołał się od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Do czasu rozpoznania sprawy wstrzymana jest decyzja  urzędników o sterylizacji, kastrowaniu i zabijaniu młodych zwierząt.

Od 2000 roku bizony stanowią jedną z większych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Żyją na ogrodzonym terenie. Turyści oglądają je z platformy, a w restauracji mogą spróbować bizoniego mięsa. Obecnie w stadzie są 72 zwierzęta.

Tagi do tego wpisu
Reklama