Będzie porządek z reklamami?

Data publikacji: 19.08.2015 08:22
Kategoria: Wiadomości z regionu
Reklamowy chaos szpeci centrum Kielc (18 sierpnia 2015 r.)

Reklamowy chaos szpeci centrum Kielc (18 sierpnia 2015 r.)
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Surowsze kary za nielegalne i nieaktualne bilbordy lub reklamy ulokowane w niedozwolonych miejscach będą mogły nakładać samorządy, dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie krajobrazowej. Ma ona na celu przeciwdziałać zaśmiecaniu przestrzeni miejskiej. Samorządy będą też decydować o tym, gdzie mogą one być umieszczane. Mieszkańcy Kielc przyznają, że także u nas reklamy zasłaniają znaczną część krajobrazu miasta.

Ustawa krajobrazowa może uregulować dotychczasowe problemy z przedsiębiorcami. Niewielu z nich bało się kar grzywny, bo były one zbyt niskie. Mogły być nałożone tylko raz i wynosić do 5 tysięcy złotych. Teraz ta suma może nawet czterdziestokrotne przekraczać opłatę reklamową nałożoną przez gminę.

Jak mówi Michał Gdak z Instytutu Designu w Kielcach, do tej pory nie było skutecznych norm prawnych regulujących obecność szyldów i bilbordów.

Jak podkreśla Michał Gdak, reklama jest elementem miejskiej przestrzeni, ale musi być profesjonalna, estetyczna i ulokowana jedynie w przeznaczonych do tego miejscach.

Tagi do tego wpisu
Reklama