Kielczanin zarejestrował "anglika"

Data publikacji: 25.08.2015 14:01
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.08.2015. Grzegorz Dorobek zarejestrował

25.08.2015. Grzegorz Dorobek zarejestrował "anglika"
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Grzegorz Dorobek zarejestrował samochód z kierownicą po prawej stronie. Kielczanin od 2008 roku zabiegał o możliwość rejestracji tzw. "anglików". To jego działania sprawiły, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem z 2014 roku wymusił na Polsce zmianę przepisów. Tym samym od 15 sierpnia w Polsce można rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie.

Grzegorz Dorobek mówi, że już to zrobił i nie miał z tym żadnych problemów. W Kielcach zarejestrował auto, które sprowadził z Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z nowymi przepisami, przed pierwszą rejestracją tzw. "anglika” w Polsce diagnosta musi zweryfikować, czy pojazd jest dostosowany do ruchu prawostronnego. Chodzi przede wszystkim o ustawienia reflektorów, lusterek bocznych oraz przeskalowanie prędkościomierza z mil na kilometry.

Zdaniem wielu ekspertów rejestrowanie "anglików" powinno nadal być zabronione. Przede wszystkim ze względu na to, że infrastruktura drogowa w Polsce jest przystosowana do ruchu prawostronnego. To sprawia, że kierowanie autem z kierownicą po prawej stronie jest trudniejsze, a co za tym idzie niebezpieczne. Szczególnie w przypadku manewru wyprzedzania na drogach jednojezdniowych.

adv adv
Wiadomości
Reklama