Badania nad energią odnawialną w Starachowicach

Data publikacji: 19.10.2015 16:29
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.10.2015 Starachowice. Nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii

19.10.2015 Starachowice. Nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Laboratorium badawcze biomasy, biogazu i biopaliw zostało otwarte w Starachowicach. To jedna z nielicznych tego typu placówek w kraju. Prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Karol Kaczmarski mówi, że inwestycja pozwoli w profesjonalny sposób badać potencjał odnawialnych źródeł energii. Dodaje, że sprzęt pozwala na prowadzenie badań, które dają szansę na rozwój przemysłu związanego z tzw. zieloną energią.

Dyrektor ds. nauki i rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Włodzimierz Grochal powiedział, że w laboratorium będą prowadzone nie tylko badania, ale również wytwarzany będzie biogaz. Na razie jednak wyłącznie na potrzeby własne. Dodaje jednak, że realna jest współpraca z różnymi instytucjami i firmami. Wymienia między innymi mającą w Starachowicach fabrykę firmę MAN, która jest zainteresowana wykorzystaniem biogazu w silnikach samochodowych.

W laboratorium, którego budowa i wyposażenie kosztowało ponad 5 mln zł prowadzone będą jednak przede wszystkim badania nad sposobami wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nowoczesny sprzęt może także posłużyć również do prowadzenia analiz na zlecenia spółek wodociągowych, oczyszczalni ścieków, składowisk odpadów oraz firm przetwórczych. 

 

Reklama