Coraz częściej chorujemy na nowotwory

Data publikacji: 07.01.2016 14:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Krzysztof Żoładek / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim nieznacznie wzrasta liczba zachorowań na nowotwory. W 2013 roku zarejestrowano prawie 5,5 tysiąca przypadków nowotworów złośliwych, podczas gdy rok wcześniej było ich 250 mniej. Z drugiej strony, Świętokrzyskie Biuro Rejestracji Nowotworów odnotowuje mniejszą liczbę zgonów z powodu tej choroby - informuje dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź.

Jak dodaje, w dalszym ciągu częściej na raka chorują mężczyźni, ponieważ nie chodzą na badania profilaktyczne i nie dbają, tak jak kobiety, o swoje zdrowie.

W 2012 roku, z powodu raka w regionie zmarło nieco ponad 3 tysiące osób, podczas gdy rok później liczba ta zmniejszyła się o 120 chorych. Najczęstszą przyczyną zgonu u mężczyzn były: rak płuca, jelita grubego i gruczołu krokowego. Natomiast kobiety najczęściej umierały, nie tak jak to było jeszcze kilkanaście lat temu – na raka piersi, czy szyjki macicy, ale na raka płuc. Stanisław Góźdź podkreśla, że kobiety palą coraz więcej papierosów i ciężej jest im rzucić ten nałóg

Największą zachorowalność na nowotwory złośliwe u mężczyzn obserwowano w powiatach: pińczowskim, koneckim i staszowskim, a u kobiet w powiatach włoszczowskim, koneckim i pińczowskim.

Tagi do tego wpisu
Reklama